Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urodziny
31.08.2008 15:26

Województwo podlaskie świętuje 495. urodziny

Pod hasłem "Pokochać region", w Nowogrodzie koło Łomży województwo podlaskie świętuje w niedzielę 495. urodziny. Po sesji historycznej poświęconej Nowogrodowi, do wieczora potrwa festyn z konkursami i występami artystycznymi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pod hasłem "Pokochać region", w Nowogrodzie koło Łomży województwo podlaskie świętuje w niedzielę 495. urodziny. Po sesji historycznej poświęconej Nowogrodowi, do wieczora potrwa festyn z konkursami i występami artystycznymi.

Urodziny Podlaskiego to pomysł władz samorządowych województwa na jego integrację. Świętowane są od 2003 roku, co roku w innym mieście, by przybliżać daną część regionu.

Na tegoroczne obchody miała ukazać się pierwsza popularnonaukowa monografia województwa podlaskiego. Przez Urząd Marszałkowski ogłoszony został konkurs z założeniem, że książka będzie gotowa w sierpniu, ale jej wydanie przesunięto na koniec roku.

Zdaniem prof. Adama Dobrońskiego, szefa zespołu autorskiego i historyka z Uniwersytetu w Białymstoku, przyczyną opóźnienia była konieczność długotrwałego i drobiazgowego opracowywania materiałów znajdujących się w zagranicznych archiwach, m.in. w Grodnie, Wilnie i Mińsku.

Pierwszą wersję monografii, wymagającą jeszcze uzupełnień, autorzy mają złożyć w urzędzie w ciągu kilku dni. W ocenie prof. Dobrońskiego, po gotowe opracowanie sięgną przede wszystkim nauczyciele oraz najzdolniejsi uczniowie."Będzie to też dobry punkt wyjścia zarówno do stworzenia w pełni naukowego opracowania poświęconego województwu, jak i do pracy nad bardziej popularnymi zarysami" - uważa historyk.

Obchody urodzin województwa podlaskiego nawiązują do daty 29 sierpnia 1513 roku, kiedy to na mocy przywileju króla Zygmunta Starego został powołany w Drohiczynie pierwszy wojewoda podlaski Iwan Sapieha.

Województwo podlaskie wyodrębniono wówczas terytorialnie z województwa trockiego. Naukowcy badający ten okres historii Podlasia powołują się na skrót dokumentu, w którym jest ta data oraz dokumenty powołania Sapiehy na wojewodę.

Historycznie, obecne województwo podlaskie to nie tylko Podlaskie przedrozbiorowe, ale także fragmenty województwa trockiego, nowogródzkiego, brzeskiego (teren Wielkiego Księstwa Litewskiego) oraz ziemie mazowieckie.

Celem obchodów kolejnych rocznic jest integracja całego województwa podlaskiego, które składa się z dawnego województwa białostockiego oraz prawie całych: łomżyńskiego i suwalskiego. Przed obchodami w Nowogrodzie, poprzednie rocznice świętowano w Drohiczynie, Białymstoku, Tykocinie, Sejnach i Choroszczy. (PAP)

rof/ mwi/dym/

Tagi: urodziny, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz