Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Wojna w Afganistanie. Amerykańskie wojska wracają dzień przed terminem

0
Podziel się:

Ostatnie oddziały dodatkowych 30 tysięcy wojsk amerykańskich przysłanych do Afganistanu w ramach tzw. surge, czyli czasowego wzmocnienia sił interwencyjnych w tym kraju, wróciły już do USA.

Wojna w Afganistanie. Amerykańskie wojska wracają dzień przed terminem
(Spc. Walter Reeves/CC/U.S. Army)

Ostatnie oddziały dodatkowych 30 tysięcy wojsk amerykańskich przysłanych do Afganistanu w ramach tzw. surge, czyli czasowego wzmocnienia sił interwencyjnych w tym kraju, wróciły już do USA - ogłosił Pentagon.

Wojska powróciły na tydzień przed ostatecznym terminem 30 września, wyznaczonym przez prezydenta Baracka Obamę. Tym samym w Afganistanie przebywa obecnie znowu 68 tysięcy żołnierzy USA, jak w 2010 roku, przed zarządzeniem _ surge _ (ang. przypływ, nagły wzrost). Stanowią one gros wojsk NATO walczących z talibami w tym kraju.

Zgodnie z planem Obamy wszystkie wojska USA i sojuszu mają się wycofać do końca 2014 r. Według dowódców armii niewielka część sił specjalnych i instruktorów do szkolenia Afgańczyków pozostanie potem w Afganistanie. Nie podają oni jednak, o jaką liczbę chodzi.

Komentując wycofanie 30-tysięcznej nadwyżki wojsk, przebywający z wizytą w Nowej Zelandii minister obrony Leon Panetta powiedział, że czasowe wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu _ osiągnęło swoje cele _. Dodał też jednak, że należy się jeszcze spodziewać _ trudnych dni w tej (afgańskiej) kampanii _.

Ostatnie miesiące przyniosły w Afganistanie nową falę ataków talibów na siły USA i NATO. Nowym, groźnym zjawiskiem są ataki _ od wewnątrz _, kiedy żołnierze rządowej armii afgańskiej i policjanci strzelają nagle do swoich amerykańskich instruktorów i innych członków sił międzynarodowych.

Republikański kandydat do Białego Domu Mitt Romney krytykował Obamę, że ogłosił wcześniej terminy wycofywania wojsk, i zapowiedzi prezydenta, że dalsze wojska będą stopniowo wycofywane już w 2013 r.

Według Romneya nie można tego z góry przesądzać - oświadczył on, że jeśli wygra wybory, postąpi zgodnie z zaleceniami dowódców armii. Ci z kolei sugerowali, że wolą, aby pozostawiono w przyszłym roku w Afganistanie pełny kontyngent w liczbie 68 tys. wojsk.

Plan Obamy cieszy się jednak poparciem większości społeczeństwa amerykańskiego. Według sondaży wojna w Afganistanie uważana jest coraz bardziej za niepotrzebną lub co najmniej za niemożliwą do _ wygrania _.

Czytaj więcej w Money.pl
USA tracą cierpliwość wobec Pakistanu Bezpieczeństwo w Afganistanie będzie trudno utrzymać, tak długo jak terroryści znajdują schronienie w sąsiednim Pakistanie.
Armia USA już tylu żołnierzy stamtąd wycofała USA wycofały z Afganistanu 33 tysiące żołnierzy, których dodatkowo wysłał dwa lata temu do tego kraju prezydent Barack Obama.
Przejmą kontrolę nad znanym więzieniem Zgodnie z podpisanym wiosną porozumieniem, Afgańczycy przejmą kontrolę nad największym amerykańskim więzieniem w podkabulskim Bagramie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)