Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie. Sukces polskich żołnieży

0
Podziel się:

Zatrzymani trzej podejrzani, skonfiskowana amunicja i środki do produkcji ładunków wybuchowych - to efekt wspólnej akcji polskich żołnierzy i afgańskich policjantów.

Wojna w Afganistanie. Sukces polskich żołnieży
(www.isaf.wp.mil.pl)
bEJbYAzp

Zatrzymani trzej podejrzani, skonfiskowana amunicja i środki do produkcji ładunków wybuchowych - to efekt wspólnej akcji polskich żołnierzy i afgańskich policjantów, przeprowadzonej ostatnio w dystrykcie Waghez w prowincji Ghazni.

Jak poinformował rzecznik polskiego kontyngentu w Afganistanie kpt. Marcin Gil, przez trzy dni w operacji _ Strong Protector _ (Silny obrońca) wzięło udział ponad 500 polskich żołnierzy i afgańskich policjantów; przerzutu sił drogą powietrzną dokonały śmigłowce polskie i amerykańskie.

Jednocześnie w rejon operacji wyruszyły drogą lądową wojska z baz Ghazni i Waghez. Polscy żołnierze wspierali afgańskich policjantów przeszukujących ponad 400 kalat (afgańskich zagród) w 12 miejscowościach północno-zachodniej części dystryktu.

bEJbYAzr

Policjanci i żołnierze przejęli 18 granatów moździerzowych, 16 granatów do granatnika przeciwpancernego, miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne, 20 kilogramów substancji wybuchowych, trzy rakiety kalibru 107 mm, trzy karabinki AK-47 i jeden pistolet, środki łączności oraz komponenty do wytwarzania improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED).

W trakcie operacji zatrzymano także trzy osoby, z których jedna jest podejrzana o konstruowanie tego typu ładunków. Kpt. Gil podkreślił, że improwizowane ładunki wybuchowe zagrażają nie tylko pojazdom wojskowym, które są opancerzone, ale i miejscowej ludności. Na początku lipca w eksplozji ładunku pod autobusem wiozącym ok. 40 osób zginęły dwie osoby, sześć zostało ciężko rannych, wielu dalszych pasażerów odniosło lżejsze obrażenia. Poszkodowanym udzielili wtedy pomocy polscy żołnierze.

W Afganistanie służy obecnie 11. zmiana PKW, licząca ok. 2500 żołnierzy i pracowników wojska.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujęto talibów, którzy zabili w grudniu Polaków Talibów zatrzymali w Afganistanie polscy komandosi z afgańskimi siłami bezpieczeństwa.
Sposób na talibów. NATO ujawnia szczegóły Zbyt wiele działań NATO w Afganistanie było wykrywanych przez talibów. Przez to ginęli żołnierze.
Skandaliczne zdjęcia. Znaleziono winnych Zidentyfikowani marines, którzy oddawali mocz na zwłoki talibów, nadal pełnią służbę.
Żołnierze zabici w Afganistanie to Brytyjczycy Trzej żołnierze NATO, którzy zginęli w niedzielę w zamachu w południowym Afganistanie, to Brytyjczycy.
bEJbYAzS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)