Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Iraku. Tylko Tony Blair mógł jej zapobiec

0
Podziel się:

Zdaniem byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, rozpoczętej w 2003 roku interwencji zbrojnej i późniejszej wojnie w Iraku można było zapobiec.

Wojna w Iraku. Tylko Tony Blair mógł jej zapobiec
(ec.europa.eu)
bESochsR

Zdaniem byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, rozpoczętej w 2003 roku interwencji zbrojnej i późniejszej wojnie w Iraku można było zapobiec a jedyną osobą, która mogła tego dokonać był ówczesny brytyjski premier Tony Blair.

W wywiadzie dla brytyjskiego dziennika _ The Times _, Annan wyraził przekonanie, że Blair mógł przekonać ówczesnego prezydenta USA George'a W. Busha do zmiany zdania i odwołania inwazji.

Annan twierdzi, że Blair mógłby tego dokonać z dwóch powodów: łączących go _ specjalnych stosunków _ z Bushem oraz faktu, iż Wielka Brytania była najważniejszym sojusznikiem USA w tej interwencji. Były sekretarz generalny przyznał, że często rozmyśla co by się stało _ gdyby Tony powiedział George'owi: - Tu nasze drogi się rozchodzą _.

bESochsT

Inwazja na Irak zapoczątkowała trwającą 8 lat wojnę, która kosztowała życie ponad 100 tys. ofiar śmiertelnych wśród cywilnej ludności w Iraku. Pretekstem do inwazji było rzekome posiadanie przez Irak broni masowej zagłady, co okazało się nieprawdą. Annan udzielił wywiadu z okazji ukazania się jego książki _ Interwencje: Życie w wojnie i pokoju _.

Czytaj więcej w Money.pl
USA zabrania tam lotów. Iran łamie zakaz Iran wznowił transport sprzętu wojskowego do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku.
Tak krwawego miesiąca dawno nie było W ciągu miesiąca w różnego rodzaju atakach i aktach przemocy śmierć poniosło 325 osób.
Irak obawia się otwartej wojny religijnej Zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu wojskowego oznacza poważną eskalację syryjskiego konfliktu - ostrzegł dzisiaj w Bagdadzie szef dyplomacji Iraku
bESochtu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)