Notowania

wojna w mali
08.02.2013 07:22

Wojna w Mali. Francuski dowódca wskazał nowy cel

Wojska francuskie zaczęły w czwartek wycofywać się z Timbuktu, po całkowitym wyparciu stamtąd islamistów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*_ - Wojska francuskie zaczęły wycofywać się z Timbuktu, po całkowitym wyparciu stamtąd islamistów natomiast wciąż nie jest zakończona operacja w Gao _- poinformował francuski rzecznik wojskowy płk. Thierry Burkhard. *

Według agencji AFP, powołujące się na rzecznika armii malijskiej, wojska francuskie i malijskie zajęły w czwartek wieczorem miejscowość Aguelhok, w rejonie Kidal, na północnym wschodzie Mali. Rejon, położony przy granicy z Algierią, jest ostatnim bastionem oporu islamistów.

W Aguelhok doszło w styczniu 2012 r. do masakry żołnierzy i cywilów malijskich dokonanej przez islamistów i rebeliantów z plemienia Tuaregów, którzy zdobyli to miasto. Islamiści wkrótce potem pozbyli się swoich sojuszników._ - Następnym celem ofensywy ma być miejscowość Tessalit _ - poinformował kpt. Aliou Toure ze sztabu generalnego armii malijskiej.

Zdaniem Associated Press, informacje o wciąż niejasnej sytuacji w Gao mogą świadczyć o nietrwałym charakterze sukcesów wojsk francuskich. Przyznał to płk. Burkhard, który powiedział, że istnieje ryzyko _ szczątkowej obecności _ islamistów w rejonie Gao. Dodał, że mogą oni ukrywać się wśród miejscowej ludności.

W wtorek islamiści ostrzelali z granatników francuskich żołnierzy w pobliżu Gao.

Francja rozpoczęła militarną interwencję w Mali 11 stycznia udzielając wsparcia rządowi Mali wobec ofensywy islamistów mających powiązania z Al-Kaidą. Opanowali oni północ Mali i posuwali się w kierunku stolicy - Bamako.

Francuzi odrzucili islamistów daleko na północ Mali nie napotykając na większy opór. Ostatnio jednak islamiści zaczęli ponownie pojawiać się na terenach uznawanych za zdobyte.

Czytaj więcej w Money.pl
Najpierw wysłał tam wojsko. Teraz przyleciał Francois Hollande przybył do Mali. Wizyta prezydenta Francji przypadła trzy tygodnie po rozpoczęciu francuskiej interwencji w tym kraju.
Polacy pojadą na wojnę do Mali Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. Czy naprawdę jesteśmy tam potrzebni?
Tagi: wojna w mali, mali, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz