Notowania

wojna domowa w syrii
09.05.2012 06:32

Wojna w Syrii. Annan uważa swój plan za ostatnią szansę uniknięcia wojny

Annan wyraził szczególne zaniepokojenie nasileniem się przypadków łamania praw człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Mediator ONZ i Ligi Arabskiej Kofi Annan powiedział w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że jego plan pokojowy dla Syrii jest _ bez wątpienia ostatnią szansą na uniknięcie wojny domowej _ w tym kraju.

Annan, który po raz kolejny - za pomocą łączności wideo - relacjonował z Genewy Radzie Bezpieczeństwa wyniki mediacji, oświadczył, że nie mogą one trwać w nieskończoność - informują pragnący zachować anonimowość dyplomaci.

Annan i uczestniczący w konferencji szef misji pokojowych ONZ Herve Ladsous powiedzieli RB, że armia syryjska co prawda rzadziej używa broni ciężkiej, lecz wciąż stacjonuje w miastach całego kraju, a operacje wojskowe - choć dyskretne - nie ustają, trwają również aresztowania na dużą skalę.

Annan, według dyplomatów, wyraził szczególne zaniepokojenie nasileniem się przypadków łamania praw człowieka. Mediator ONZ i Ligi Arabskiej podkreślił, że poniedziałkowe wybory parlamentarne w Syrii, krytykowane przez ONZ i Zachód, nie zostały przygotowane w ramach rzeczywistego dialogu politycznego.

Popierane przez ONZ zawieszenie broni w Syrii ogłoszono 12 kwietnia; to część planu pokojowego dla Syrii; miał on pomóc zakończyć trwający od 14 miesięcy konflikt, w którym zginęło ponad 9 tysięcy ludzi.

Po konferencji wideo Kofi Annan powiedział dziennikarzom, że świat nie może pozwolić Syrii na pogrążenie się w wojnie domowej i że może nadejść dzień, gdy trzeba będzie zastosować _ inną taktykę _ niż jego plan pokojowy.

Według Annana niepowodzenie jego planu może być straszne. _ Jeśli się nie powiedzie i doprowadzi do wojny domowej, następstwa odczuje nie tylko Syria, lecz cały region _ - podkreślił.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii w Money.pl
Zawieszenie broni po syryjsku: Atak od morza Rebelianci zaatakowali od strony morza jednostkę wojskową. Powstańcy podpłynęli w nocy do bazy łodziami, rozpoczęła się strzelanina.
Bomba była w myjni samochodowej Właściciel punktu jest członkiem prorządowej milicji.
Francja chce zaatakować Syrię. Będzie wojna? Momentem prawdy będzie zaprezentowanie 5 maja raportu o sytuacji w Syrii autorstwa Annana.
Tagi: wojna domowa w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz