Notowania

wojna w syrii
02.03.2012 13:35

Wojna w Syrii. Francja zamyka ambasadę

Nicolas Sarkozy ogłosił, że Francja zamierza zamknąć swoją ambasadę w Syrii w proteście przeciwko represjom reżimu Baszara el-Asada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił, że Francja zamierza zamknąć swoją ambasadę w Syrii w proteście przeciwko _ skandalowi _, jakim są represje reżimu Baszara el-Asada wobec własnych obywateli. *

Na zakończenie szczytu europejskich przywódców Sarkozy poinformował, że o zamknięciu placówki zdecydował wraz z ministrem spraw zagranicznych Alainem Juppe.

_ - To, co tam się dzieje, to skandal, jest ponad 8 tys. zabitych, w tym setki dzieci; miastu Hims grozi zrównanie z ziemią, to całkowicie nie do przyjęcia _ - mówił francuski prezydent. Ocenił, że _ postawa syryjskich władz była w szczególności nie do przyjęcia _ jeśli chodzi o próby ewakuacji francuskich dziennikarzy - rannej 22 lutego Edith Bouvier i Williama Danielsa, którzy w czwartek ostatecznie dotarli do Libanu.

Dodał też, że Francja jest gotowa wzmocnić poparcie dla rebeliantów, pod warunkiem zielonego światła ze strony ONZ. _ - Nie uczynimy niczego bez rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ _ - oświadczył Sarkozy.

_ - Nie ma mowy o działaniu - bezpośrednim lub pośrednim - jeśli Rada nie ustanowi prawnych ram dla stref humanitarnych, dostaw broni dla syryjskiej opozycji lub ustanowienia korytarzy _ humanitarnych - wyjaśnił.

Sarkozy ostrzegł następnie, że winni zbrodni przeciwko ludzkości zostaną osądzeni przez Międzynarodowy Trybunał Karny. _ - Pewnego dnia dyktatorzy będą musieli zapłacić za swe czyny _ - powiedział.

Polska obecnie reprezentuje interesy USA w Syrii, ponieważ ambasada Stanów Zjednoczonych w Damaszku zdecydowała się zawiesić działalność w tym kraju. Realizację zadań związanych z zapewnieniem opieki konsularnej nad obywatelami USA przebywającymi w Syrii w sytuacjach nadzwyczajnych oraz pieczę nad majątkiem ambasady USA w tym kraju przejęła Sekcja Interesów USA działająca w ramach struktur ambasady RP w Damaszku.

Weryfikacja danych dotyczących ofiar śmiertelnych represji w Syrii jest niemożliwa. Według ONZ w ciągu 11-miesięcznej rewolty przeciwko prezydentowi Asadowi syryjskie służby bezpieczeństwa zabiły ponad 7,5 tys. cywilów.

O wojnie w Syrii czytaj w Money.pl
Odnaleźli ciała. Przejmie je polski ambasador Syryjskie władze podały, że odnalazły w Hims ciała dwojga zachodnich dziennikarzy, Amerykanki Marie Colvin i Remi Ochlika.
Francuska dziennikarka jest już bezpieczna Mowa o Edith Bouvier, która w ubiegłym tygodniu została ranna w ostrzale rakietowym w Syrii.
Oko w oko z Asadem. Przerwie masakrę? Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej, były sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan zamierza spotkać się z prezydentem Baszarem el-Asadem.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz