Notowania

wojna w syrii
12.11.2012 21:20

Wojna w Syrii. Kraje Zatoki Perskiej jak pierwsze uznały nową koalicję opozycji syryjskiej

Sześć państw z rejonu Zatoki Perskiej, wchodzących w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), uznało powołaną w weekend konfederację opozycyjnych ruchów syryjskich za przedstawicielkę narodu syryjskiego i zapewniło, że będzie ją wspierać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

*Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) uznała powołaną w weekend konfederację opozycyjnych ruchów syryjskich za przedstawicielkę narodu syryjskiego i zapewniła, że będzie ją wspierać. Zapowiedzi wsparcia napłynęły też z Waszyngtonu i Paryża. Zjednoczona opozycja ma powołać rząd tymczasowy po obaleniu prezydenta Baszara el-Asada. *

aktualizacja 23:33

_ GCC ogłasza, że uznaje Syryjską Koalicję Narodową na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych za prawowitą przedstawicielkę braterskiego narodu syryjskiego _ - napisał w oświadczeniu sekretarz generalny GCC Abdullatif al-Zajani. Tym samym Arabia Saudyjska, Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Oman zastały pierwszymi państwami, które uznały konfederację.

Zajani oświadczył, że ma nadzieję, iż w ślad za GCC pójdą _ państwa arabskie i społeczność międzynarodowa _. Wyraził też nadzieję, że powołanie koalicji umożliwi _ zakończenie rozlewu krwi, ochronę jedności terytorialnej Syrii i utworzenie narodowego kongresu generalnego, który utorowałby drogę do państwa prawa i kraju otwartego dla wszystkich obywateli _.

O swoim poparciu zapewniły Stany Zjednoczone. Rzecznik Białego Domu Mark Toner powiedział, że rząd USA będzie współpracował ze zjednoczoną opozycją syryjską, _ gdy będzie ona wytyczała kurs ku zakończeniu krwawych rządów Asada i początkowi pokojowej, sprawiedliwej, demokratycznej przyszłości, na którą zasługują wszyscy ludzie w Syrii _.

Wsparcie dla zjednoczonej opozycji syryjskiej zapowiedziała też Francja. Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius mówił o ważnym etapie na drodze do zmiany władzy w Syrii. _ Francja udzieli tej koalicji pełnego poparcia, aby mogła ona stanowić wiarygodną alternatywę dla reżimu Asada _ - powiedział.

Konfederacja, o której powołaniu poinformowały w niedzielę syryjskie organizacje opozycyjne od tygodnia obradujące w Katarze, zrzesza ugrupowania działające zarówno w samej Syrii, jak i Narodową Radę Syryjską (NRS), kierującą działalnością opozycyjną za granicą.

Na czele zjednoczonej opozycji syryjskiej stanął aktywista i islamski kaznodzieja Moaz al-Chatib, który nie należy do żadnego ugrupowania politycznego i ma opinię umiarkowanego działacza, opowiadającego się za politycznym pluralizmem oraz przeciwnego podziałom na tle religijnym. W poniedziałek Chatib poleciał do Kairu, gdzie chce zabiegać o poparcie Ligi Arabskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja pomoże powstańcom. Wyślą broń? Paryż zamierza dostarczyć syryjskim powstańcom sprzęt łącznościowy - mówił dzisiaj szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.
Syryjska opozycja ma nowego przywódcę Abdul Baset Sieda zastąpi Burhana Galjuna - poinformowała Syryjska Rada Narodowa.
Uwaga na dozbrajanie walczących o wolność Alain Juppe ocenił, że zbrojenie opozycji mogłoby doprowadzić do katastrofy jeszcze większej od obecnej.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz