Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Obama rozważa krótki atak

0
Podziel się:

Prezydent USA Barack Obama rozważa atak przeciwko Syrii, który byłby krótki i miałby ograniczony zasięg. Jego celem byłoby ukaranie reżimu za atak chemiczny z 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku.

Wojna w Syrii. Obama rozważa krótki atak
(willwhitedc/CC/Flickr)
bEDBwErp

Prezydent USA Barack Obama rozważa atak przeciwko Syrii, który byłby krótki i miałby ograniczony zasięg. Jego celem byłoby ukaranie reżimu za atak chemiczny z 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku - informuje amerykańska prasa.

Takie uderzenie służyłoby też zniechęceniu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada do kolejnych ataków tego typu oraz nie wciągnęłoby USA w głębsze zaangażowanie w wojnę domową w Syrii - pisze _ Washington Post _, powołując się na wysokich rangą przedstawicieli administracji.

Według waszyngtońskiej gazety atak potrwałaby maksymalnie dwa dni i polegałby na wystrzeleniu z morza pocisków manewrujących lub użyciu bombowców dalekiego zasięgu. Celem nie byłyby miejsca bezpośrednio związane z arsenałem chemicznym Syrii.

bEDBwErr

- Atak _ uzależniony jest od trzech czynników: zakończenia raportu wywiadu w sprawie ataku chemicznego, trwających konsultacji z sojusznikami i Kongresem oraz determinacji do określenia uzasadnienia na mocy międzynarodowego prawa _ - pisze _ WP _. _ Aktywnie przyglądamy się różnym rozwiązaniom prawnym _ - powiedział przedstawiciel władz, cytowany przez dziennik.

_ WP _ dodaje, że amerykańskie okręty uzbrojone w pociski rakietowe są rozmieszczone na Morzu Śródziemnym.

Poniedziałkowe oświadczenie szefa amerykańskiej dyplomacji Johna Kerry'ego, który powiedział, że fakt użycia pod Damaszkiem broni chemicznej _ jest niezaprzeczalny _, zaostrzyło stanowisko administracji USA w sprawie konfliktu w Syrii i pokazało, że Biały Dom jest coraz bliżej odpowiedzi wojskowej - pisze z kolei _ New York Times _.

Przedstawiciele administracji twierdzą, że choć Obama jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji o działaniach wojskowych, najpewniej opowie się za _ ograniczoną operacją wojskową z użyciem pocisków manewrujących wystrzelonych z amerykańskich niszczycieli na Morzu Śródziemnym w kierunku syryjskich celów wojskowych _. Nie chodziłoby jednak o długotrwałe naloty mające na celu obalenie Asada lub całkowite zmienienie charakteru syryjskiego konfliktu - zaznacza nowojorski dziennik.

bEDBwErx

W najbliższych dniach agencje wywiadowcze ujawnią informacje, które wzmocnią twierdzenie, że siły Asada użyły broni chemicznej pod Damaszkiem. Według _ NYT _ może chodzić o przechwycone rozmowy telefoniczne lub radiowe między syryjskimi dowódcami wojskowymi.

Zdaniem przedstawicieli władz, cytowanych przez _ NYT _, wciąż jest możliwe powstrzymanie ataku, jeśli ze strony rządu Asada lub popierającej go Rosji _ dojdzie do dramatycznego zwrotu _. _ Jednak oczekiwania, że tak się stanie, są niewielkie _ - dodaje gazeta, która nie precyzuje jaki zwrot musiałby nastąpić.

Według sondażu, przytaczanego przez BBC, 45 proc. Amerykanów poparłoby atak na Syrię, jeśli władze tego kraju użyły broni chemicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Asad w rosyjskiej gazecie: To terroryści Syryjski przywódca ostrzegł, że jeśli Stany Zjednoczone mimo wszystko zdecydują się na akcję zbrojną lub nawet interwencję w Syrii, to doznają fiaska.
Cameron z Obamą zakończą konflikt w Syrii? To będzie pierwsza wizyta Davida Camerona w USA po zwycięstwie wyborczym Baracka Obamy.
Stany Zjednoczone bliskie przełomowej decyzji Zdaniem dziennika _ Washington Post _ Barack Obama podejmie ją w ciągu kilku tygodni.
bEDBwErS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)