Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Rosja przeciwna "upolitycznianiu" kwestii użycia broni chemicznej

0
Podziel się:

Władze w Damaszku i rebelianci syryjscy oskarżają się nawzajem o dokonanie trzech ataków z użyciem broni chemicznej w marcu i w grudniu ubiegłego roku.

Wojna w Syrii. Rosja przeciwna "upolitycznianiu" kwestii użycia broni chemicznej
(Polaris Images/East News)

Rosja jest zaniepokojona oznakami _ przygotowywania międzynarodowej opinii publicznej _ na ewentualną interwencję wojskową w Syrii i wzywa do zaprzestania _ upolityczniania _ kwestii użycia w Syrii broni chemicznej - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie.

Wiceminister Aleksandr Łukaszewicz zaznaczył, że w ostatnich dniach media światowe zamieściły _ wiele opinii na temat użycia broni chemicznej w starciach między siłami rządowymi a bojownikami opozycji _ syryjskiej. - _ Stanowczo apelujemy o to, by zaprzestać upolityczniania tej nadzwyczaj poważnej kwestii i potęgowania nastrojów antysyryjskich _ - oświadczył wiceszef MSZ.

Rosja jest poważnie zaniepokojona _ oznakami przygotowywania światowej opinii publicznej do możliwości siłowej ingerencji w przedłużający się konflikt wewnętrzny w Syrii _ - dodał Łukaszewicz. Jak podkreślił, Rosja obecnie wyjaśnia i analizuje okoliczności dotyczące _ informacji wywołujących szczególne obawy _, mówiących o uderzeniach Izraela na cele w Syrii.

Władze w Damaszku i rebelianci syryjscy oskarżają się nawzajem o dokonanie trzech ataków z użyciem broni chemicznej w marcu i w grudniu ubiegłego roku. Według rządu USA istnieją _ różne stopnie pewności _, że bojowy gaz sarin był stosowany przez syryjskie wojska rządowe. Z kolei ONZ oświadczyła, że dysponuje zeznaniami o tym, iż sarin stosowali rebelianci.

Wcześniej prezydent USA Barack Obama oznajmił, że użycie przez syryjskie wojska rządowe broni chemicznej stanowiłoby _ przekroczenie czerwonej linii _. Jednocześnie, w miniony piątek oświadczył, że nie przewiduje scenariusza wysłania do Syrii wojsk lądowych w USA.

Według władz syryjskich w ostatnich dniach Izrael dokonał dwóch ataków lotniczych na cele wojskowe w Syrii. Informacje te nieoficjalnie potwierdziły źródła zachodnie. Wojna domowa w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 r. od fali demonstracji antyrządowych kosztowała życie ponad 70 tys. osób. Ponad milion Syryjczyków uciekło za granicę a podobna liczba uchodźców, którzy musieli opuścić swoje domy, przebywa w granicach Syrii.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
USA przemyślą sprzeciw wobec dozbrajania syryjskich rebeliantów Prezydent Barack Obama powiedział, że USA przemyślą różne opcje dotyczące udziału w konflikcie syryjskim po ustaleniu faktów, że to reżim użył broni chemicznej
Amerykanie będą interweniować w Syrii? Barack Obama: _ użycie broni chemicznej przez syryjski rząd zmieni reguły postępowania wobec reżimu. Baszar el-Asad odpowiada _...
Izraelski generał: syryjskie wojsko użyło broni chemicznej Na konferencji bezpieczeństwa w Tel Awiwie izraelski generał powiedział: Zgodnie z naszym rozumieniem, reżim prezydenta Baszara el-Asada użył śmiercionośnej broni chemicznej.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)