Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Specjalny wysłannik ONZ: Sytuacja nadal martwi

0
Podziel się:

Brahimi spotkał się z Asadem, by rozmawiać o rozwiązaniu konfliktu, który trwa w Syrii od marca ubiegłego roku.

Wojna w Syrii. Specjalny wysłannik ONZ: Sytuacja nadal martwi
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EastNews)
bETvdUTF

Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi powiedział po rozmowach z prezydentem Baszarem el-Asadem, że nadal sytuacja w Syrii _ martwi _. W syryjskiej opozycji rośnie frustracja po ostatniej masakrze cywilów.

Brahimi spotkał się z Asadem, by rozmawiać o rozwiązaniu konfliktu, który trwa w Syrii od marca ubiegłego roku; w powstaniu przeciwko reżimowi Asada zginęło już ponad 40 tys. osób, w większości cywilów.

Wysłannik ONZ powiedział dziennikarzom, że przedyskutował całościową sytuację w Syrii z prezydentem i wyłożył mu swoją opinię na temat rozwiązania kryzysu. Warunki w Syrii są zdaniem Brahimiego nadal złe.

bETvdUTH

_ - Sytuacja w Syrii nadal martwi i mamy nadzieję, że wszystkie strony skierują się w stronę rozwiązania, na które liczy i którego wygląda naród syryjski _ - powiedział Brahimi.

Syryjska państwowa agencja prasowa cytuje słowa Asada, który zaznaczył, że jego rząd opowiada się za _ wszelkimi wysiłkami w interesie syryjskiego ludu, które mają na celu zachowanie suwerenność i niezależność _ kraju.

Była to trzecia wizyta Brahimiego w Damaszku, odkąd we wrześniu został wysłannikiem ONZ i Ligii Arabskiej.

Pod względem bezpieczeństwa sytuacja w Damaszku i całej Syrii pogorszyła się od czasu poprzednich wizyt Brahimiego, który tym razem przyjechał z Bejrutu drogą lądową z uwagi na walki w pobliżu lotniska w Damaszku.

bETvdUTN

Szef syryjskiej koalicji opozycyjnej Moaz al-Chatib powiedział, że _ milczenie wokół masakr popełnianych na narodzie syryjskim to szantaż, i to ma na celu wywarcie presji na lud, prowadzoną przez jego rewolucję i na jej przywódców _.

W niedzielę w ataku samolotu sił rządowych w pobliżu piekarni w miejscowości Halfaja w prowincji Hama w centralnej Syrii zginęło ponad 60 cywilów.

_ Masakra w Halfaji to nie tylko masakra, lecz przesłanie od tych, którzy stanowią część reżimu i tych, którzy go popierają, a mówiąc krótko: albo umrzecie, albo zaakceptujecie zniewolenie, do którego was przymuszą _ - napisał na swoim profilu na Facebooku. Al-Chatib nie oskarżył bezpośrednio jednak nikogo o milczenie w sprawie jednego z najkrwawszych nalotów w czasie konfliktu.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii w Money.pl
Opublikowali filmy z tortur w Syrii Na pierwszym nagraniu widać jak śmiejący się do kamery mężczyzna, ubrany w mundur polowy, wymachuje nożem i odciętym uchem.
Międzynarodowy mediator przybył do Syrii To jego pierwsza wizyta od chwili przyjęcia mandatu ONZ i Ligi Arabskiej na doprowadzenie do dialogu obu stron krwawego syryjskiego konfliktu wewnętrznego.
"Prezydent Syrii ustąpi żywy lub martwy" Prezydent Tunezji Monsif Marzuki uważa, że Baszar el-Asad jest już skończony jako prezydent Syrii. Marzuki ponowił ofertę udzielenia Asadowi azylu.
bETvdUUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)