Notowania

wojna w syrii
26.10.2012 09:49

Wojna w Syrii. Strony konfliktu zawiesiły broń

Zawieszenie broni ustanowiono do poniedziałku, czyli na czas najważniejszego muzułmańskiego święta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Spokój panował dziś rano w całej Syrii wraz z wejściem w życie rozejmu między siłami rządowymi a rebeliantami - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Zawieszenie broni ustanowiono do poniedziałku, czyli na czas najważniejszego muzułmańskiego święta.

Kruchy rozejm, na czas święta Id al-Adha (Święta Ofiar), który może w każdej chwili zostać naruszony, zaczął obowiązywać w piątek rano po całonocnych walkach w wielu regionach kraju - poinformowała ta organizacja z siedzibą w Londynie.

Według szefa Syryjskiego Obserwatorium walki miały miejsce w regionie Damaszku, Aleppo (Halab) i w środkowej części kraju, w pobliżu libańskiej granicy. Zawieszenie broni zaproponował wysłannik społeczności międzynarodowej i Ligi Arabskiej do Syrii, były minister spraw zagranicznych Algierii Lakhdar Brahimi.

Dowództwo armii syryjskiej poinformowało, że wstrzymuje operacje militarne na czas święta, ale zastrzegło sobie prawo do reagowania na ataki rebeliantów i zamachy bombowe. Wojsko zapowiedziało też, że nie pozwoli, żeby rebelianci wykorzystali czas przerwy w walkach do umocnienia swych pozycji.

Dowódca opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej zapowiedział, że jego bojownicy będą przestrzegać zawieszenia broni, ale zażądał od władz syryjskich uwolnienia w piątek więzionych opozycjonistów.

Czytaj więcej w Money.pl
Boją się islamistów. Znowu poleje się krew? Komisja obawia się, iż ci cudzoziemscy bojownicy i radykalni dżihadyści mają własne radykalne programy i nie walczą o demokrację i wolność.
Przerażające dane. Może być jeszcze gorzej Lawinowo rośnie liczba ofiar wojny domowej w Syrii - tak twierdzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Rosja ostro o wypowiedzi Clinton. Co teraz? Rosyjskie MSZ kategorycznie odrzuciło takie ujęcie problemu syryjskiego, które sugeruje, że Moskwa popiera prezydenta Baszara el-Asada.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz