Notowania

wojna w syrii
21.09.2012 23:51

Wojna w Syrii. USA interweniują w sprawie przesyłania broni dla Asada

Wiceprezydent USA Joe Biden interweniował w rozmowie z premierem Iraku Nurim al-Malikim, aby władze tego kraju przeszkodziły w dalszym przerzucaniu przez jego przestrzeń powietrzną irańskiej broni dla reżimu syryjskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Remy Steinegger/CC/World Economic Forum)

Wiceprezydent USA Joe Biden (na zdjęciu) interweniował w rozmowie z premierem Iraku Nurim al-Malikim, aby władze tego kraju przeszkodziły w dalszym przerzucaniu przez jego przestrzeń powietrzną irańskiej broni dla reżimu syryjskiego - podał Biały Dom.

W rozmowie, która odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej, _ wiceprezydent i premier (Iraku) omawiali sprawy dotyczące bezpieczeństwa w regionie i mówili o konieczności przeszkodzenia każdemu państwu, które stara się wykorzystywać irackie terytorium i przestrzeń powietrzną do celów dostarczania broni dla Syrii _ - czytamy w komunikacie Białego Domu, który nie wymienia bezpośrednio Iranu.

Przedtem USA już dwukrotnie zwracały się do władz w Bagdadzie, aby starały się przeszkodzić w wykorzystywaniu przestrzeni powietrznej Iraku przez Iran w celu dostarczania broni do Syrii. Jeszcze w marcu, po pierwszej interwencji dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych, Bagdad ostrzegł Teheran, że nie będzie tolerował wykorzystywania swej przestrzeni powietrznej do transportów broni, która służy reżimowi syryjskiemu do walki z ludnością.

Na początku września Stany Zjednoczone zwróciły się do swego irackiego sojusznika, aby zmuszał do lądowania irańskie samoloty lecące nad terytorium Iraku w kierunku Syrii.

Republikańscy senatorowie John McCain i Lindsey Graham oraz senator z ramienia Partii Demokratycznej Joe Lieberman złożyli ostatnio wizytę w Bagdadzie i wyrazili wobec premiera Malikiego _ zaniepokojenie _ w związku z informacjami o wykorzystywaniu przez samoloty irańskie przestrzeni powietrznej Iraku. Po wycofaniu się wojsk amerykańskich Bagdad od 2011 r. sam kontroluje swą przestrzeń powietrzną.

Czytaj więcej w Money.pl
USA zabrania tam lotów. Iran łamie zakaz Iran wznowił transport sprzętu wojskowego do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku.
"USA są głównym graczem przeciwko Syrii" USA są głównym graczem w syryjskim konflikcie, które w ten sposób dążą do ograniczenia wpływów Iranu - twierdzi syryjski minister spraw zagranicznych.
Ostrzegają Iran w "przyjazny sposób" Wzburzenie wywołała wypowiedź irańskiego generała, który oskarżył Ankarę o podsycanie krwawego konfliktu w Syrii.
Tagi: wojna w syrii, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz