Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Wyniki badań ekspertów ONZ

0
Podziel się:

Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej przedłożą raport najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia.

Wojna w Syrii. Wyniki badań ekspertów ONZ
(AA/ABACA/EAST NEWS)
bEErNONx

Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej przedłożą raport z badania próbek pobranych z miejsca ataku chemicznego na przedmieściach Damaszku najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia - podała niemiecka gazeta _ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung _.

Według _ FAS _ Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Hadze przekaże sprawozdanie wstępne w pierwszej kolejności sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi. Dokument ma zawierać oprócz ustaleń dotyczących rodzaju użytego gazu także informacje o rodzaju zastosowanej amunicji, systemach przenoszenia oraz ich zasięgu i kierunku, z którego zostały wystrzelone.

O materiale, który ukaże się w niedzielę w papierowym wydaniu _ FAS _, poinformowała w sobotę agencja ots.

bEErNONz

Inspektorzy pobrali około 100 próbek z położonych na zachodzie i południu przedmieść Damaszku, gdzie 21 sierpnia doszło do ataku z użyciem gazu trującego. Badaniom poddano odłamki betonu, amunicję, włosy, tkanki, krew i mocz zwierząt i ludzi. Próbki te mogą nawet w przypadku tak ulotnego gazu, jakim jest sarin, zawierać jego ślady. Próbki badane są w kilku laboratoriach, między innymi w wojskowym Instytucie Technologii Ochrony przed Bronią ABC Bundeswehry w Munster, w Dolnej Saksonii.

W zeszłym tygodniu eksperci ONZ przez pięć dni prowadzili na jednym z przedmieść Damaszku badania w sprawie ataku z 21 sierpnia, w którym zginęło ponad 1000 osób. 31 sierpnia opuścili Syrię, udając się do Holandii. Według opozycji syryjskiej to siły rządowe użyły broni chemicznej; reżim Baszara el-Asada kategorycznie temu zaprzecza.

Misja ONZ miała na celu ustalenie, czy doszło do ataku chemicznego, bez określania, kto go dokonał. Większość specjalistów w 12-osobowym zespole stanowili eksperci z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Gorące debaty w sprawie Syrii. Negocjacje trwają Wysłannik ONZ do Syrii Lakhdar Brahimi jest w drodze do Moskwy a do Damaszku przyleciała szefowa pomocy humanitarnej ONZ.
Ban Ki Mun: Trzeba dać szansę dyplomacji Zdaniem sekretarza generalnego ONZ z decyzją w sprawie ewentualnej interwencji należy poczekać do wyników śledztwa ONZ.
Dowody użycia broni chemicznej zniszczone? _ - Musimy być teraz realistami w sprawie tego, co może osiągnąć ekipa ONZ _- powiedział Hague dziennikarzom.
bEErNOOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)