Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Zamach w największym mieście

0
Podziel się:

Właściciel punktu jest członkiem prorządowej milicji.

Wojna w Syrii. Zamach w największym mieście
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Co najmniej 5 osób zginęło w zamachu bombowym w największym mieście Syrii - Aleppo. Bomba wybuchła w myjni samochodowej, której właściciel - według lokalnych źródeł opozycyjnych - jest członkiem prorządowej milicji.

Jedna z największych organizacji opozycyjnych - Wolna Armia Syryjska - zaprzeczyła jakoby miała coś wspólnego z tym zamachem. Lokalne źródła twierdzą jednak, że zamachu dokonali członkowie tego ugrupowania podkładając ładunek wybuchowy w samochodzie.

Dzień wcześniej wojska rządowe otworzyły ogień do tysięcy protestujących przeciwko atakowi służb bezpieczeństwa na akademik miejscowego uniwersytetu, w rezultacie którego 4 studentów poniosło śmierć.

Były to pierwsze tak znaczące wydarzenia w Aleppo od czasu wybuchu 14 miesięcy temu powstania przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Aleppo jest nie tylko największym miastem Syrii, ale także ważnym ośrodkiem ekonomicznym, naukowym i kulturalnym.

Zamachy bombowe są też coraz częstsze w stolicy Syrii - Damaszku. Celami ataków są często budynki kojarzone ze służbami bezpieczeństwa.

Według oficjalnych danych ONZ, od początku powstania, czyli od marca 2011 r., zginęło w Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/64/m85312.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;stany;mowia;o;zbrodniarzu;wojennym,222,0,1035486.html) *Clinton: Prezydent Syrii zbordniarzem, ale... * Prezydent Syrii Baszar el-Asad jest zbrodniarzem wojennym, ale rząd amerykański nie popiera oficjalnej deklaracji w tej sprawie. Syrii ponad 9 tys. ludzi. Liczba ofiar wzrasta systematycznie. Syryjskie Obserwatorium ds. Praw Człowieka ocenia, że tylko w ub. piątek (właśnie w piątki, po zakończeniu modłów w meczetach, wystąpienia antyrządowe są najgwałtowniejsze) zginęło 38 osób.

Przewidziane w planie pokojowym specjalnego wysłannika ONZ Kofiego Annana porozumienie o zawieszeniu broni, które teoretycznie obowiązuje od 12 kwietnia, przyczyniło sie do pewnego spadku aktów przemocy w niektórych rejonach i umożliwiło wysłanie do Syrii 40 obserwatorów ONZ. Walki rebeliantów z wojskami rządowymi trwają jednak nadal.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii w Money.pl
Pokój w Syrii? Wojska wycofują się z miast To przełom, ale władze mają czas do 10 kwietnia. Zdążą?
Zawieszenie broni po syryjsku: Atak od morza Rebelianci zaatakowali od strony morza jednostkę wojskową. Powstańcy podpłynęli w nocy do bazy łodziami, rozpoczęła się strzelanina.
"Prezydent Syrii ustąpi żywy lub martwy" Prezydent Tunezji Monsif Marzuki uważa, że Baszar el-Asad jest już skończony jako prezydent Syrii. Marzuki ponowił ofertę udzielenia Asadowi azylu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)