Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Wojny i klęski żywiołowe w dziejach Gorzowa" w Muzeum Lubuskim

0
Podziel się:

Muzeum Lubuskie w Gorzowie otwiera w piątek kolejną część
tworzonej od kilku lat stałej wystawy historycznej "Gorzów na szlakach historii" poświęconą wojnom
i klęskom żywiołowym w dziejach tego miasta.

Muzeum Lubuskie w Gorzowie otwiera w piątek kolejną część tworzonej od kilku lat stałej wystawy historycznej "Gorzów na szlakach historii" poświęconą wojnom i klęskom żywiołowym w dziejach tego miasta.

Jak poinformował PAP Jan Zalewski z Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta w Gorzowie, nowa ekspozycja została podzielona na siedem bloków tematycznych traktujących o wojnach husyckich, wojnie trzydziestoletniej, siedmioletniej, czasach napoleońskich, I wojnie światowej, funkcjonowaniu garnizonu gorzowskiego i problematyce klęsk żywiołowych.

Historię konfliktów zbrojnych przetaczających się w minionych wiekach przez Gorzów i jego okolice obrazuje wiele ciekawych eksponatów. Większość z nich udało się zgromadzić podczas prac archeologicznych.

Pamiątkami z czasów wojen husyckich są m.in. fragmenty uzbrojenia z XV wieku, w tym groty bełtów do kusz, oszczepów czy berdysz (rodzaj topora). Zabytkami z wojny siedmioletniej jest amunicja wydobyta z pola krwawej bitwy pod Sarbinowem z 1758 roku. Wśród eksponatów nie brakuje przykładów uzbrojenia z okresu wojen napoleońskich, czasów I wojny światowej, broni białej i palnej z XIX wieku wykorzystywanej przez żołnierzy pruskich garnizonu stacjonującego w Gorzowie.

Wiele ciekawych informacji można znaleźć w bloku poświęconym klęskom żywiołowym. Okazuje się, że miasto na rzeką Wartą nawiedzały powodzie, ogromne pożary, a mieszkańców dziesiątkowały zarazy i epidemie. Odnotowano nawet plagi szarańczy. Z archiwów wynika, że żarłoczne owady niszczyły zbiory w XIV, XVI i XIX wieku. Ostatnia wzmianka o pladze szarańczy pochodzi z 1828 roku.

Wśród eksponatów dokumentujących pożary jest m.in. bryła stopionych przez ogień przedmiotów codziennego użytku znaleziona w 2011 roku podczas nadzoru archeologicznego przy ul. Łużyckiej w centrum Gorzowa. Prezentowane są także unikalne gaśnice z okresu międzywojennego.

Uzupełnieniem zgromadzonych eksponatów jest obszerna historyczna ikonografia. Na tablicach znajdują się informacje o największych klęskach i epidemiach, którym musieli stawić czoła mieszkańcy "Grodu nad Wartą".

Wystawa "Gorzów na szlakach historii" znajduje się w XVIII-wiecznym Spichlerzu - oddziale gorzowskiego muzeum. Obecnie składa się z części poświęconej rozwojowi przestrzennemu miasta - tutaj prezentowana jest m.in. duża makieta Landsberga (dawna nazwa Gorzowa) z pierwszej połowy XVII wieku, części obrazującej rozwój przemysłowy w XIX wieku.

Częścią wystawy stałej jest także ekspozycja pamiątek z okresu międzywojennego należących do byłych mieszkańców Gorzowa. Te zbiory zostały wypożyczone gorzowskiemu muzeum przez Stiftung Landsberg (Warthe) w Herfordzie. Od soboty wystawa zostanie poszerzona o tematykę wojen i klęsk żywiołowych.

W przygotowaniu są dalsze etapy stałej wystawy: część archeologiczna, poświęcona życiu codziennemu w mieście przed 1945 rokiem, okresowi II wojny światowej oraz czasom powojennym. (PAP)

mmd/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)