Notowania

usa
27.05.2011 08:35

Wojska USA w Polsce. Umowa po wizycie

Wstępne ustalenia mówią o 5 maszynach typu Hercules i F-16 raz na kwartał. Zarówno liczba amerykańskich wojskowych, jak i samolotów może z każdym rokiem być zwiększana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Szef MON Bogdan Klich zapowiedział, że porozumienie w sprawie stałej obecności amerykańskich sił powietrznych w Polsce i rotacyjnej obecności F-16 zostanie podpisane już po wizycie prezydenta Baracka Obamy. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, porozumienie ma zostać jednak ogłoszone.

_ - Spodziewamy się potwierdzenia tego, co prezydent Obama zapowiedział podczas grudniowego spotkania w Waszyngtonie prezydenta Komorowskiego z nim. To znaczy, że w kolejnej odsłonie, w kolejnym etapie od 2013 roku w Polsce będą regularnie pojawiać się amerykańskie F-16 i Herculesy wraz z załogami, wraz z obsługą naziemną i że w ten sposób będzie to szansa na utrwalenie amerykańskiej obecności w tej części Europy, co prawda okresowej, ale jednak. A po drugie na szkolenia, wspólne szkolenia, wspólne ćwiczenia z polskimi pilotami _ - powiedział Klich w TOK FM.

_ - To porozumienie o stacjonowaniu F-16 i Herculesów, które będzie podpisane po tej wizycie, będzie jednym z efektów tej wizyty _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t140200.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;w;polsce;poblogoslawi;gaz;lupkowy,207,0,839631.html) Obama w Polsce. "Pobłogosławi" gaz łupkowy?

Sprawa obecności amerykańskich sił powietrznych w Polsce będzie jednym z tematów rozmów polskiego premiera i prezydenta z Barackiem Obamą, który w piątek wieczorem przylatuje do Polski. W ramach porozumienia pododdział amerykańskich sił powietrznych ma na stałe stacjonować w jednej z polskich baz.Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o 20 osób wojskowego personelu obsługującego samoloty. Amerykańskie myśliwce F-16 oraz samoloty transportowe mają zaś być obecne w Polsce rotacyjnie.

W sprawie polsko-amerykańskiego porozumienia wojskowego do ostatniej chwili trwają rozmowy ośrodków: rządowego i prezydenckiego. Przedstawiciele kierownictwa MSZ wczoraj po południu byli m.in. w Pałacu Prezydenckim, gdzie rozmawiali o jego szczegółach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t134890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/maly;kontyngent;usa;na;stale;w;polsce,242,0,837362.html) Mały kontyngent USA na stałe w Polsce? Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i w ramach operacji wojskowej w Afganistanie będzie tematem rozmów prezydentów Polski i USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanskie;wojska;beda;stacjonowac;w;polsce,77,0,728653.html) Amerykańskie wojska będą stacjonować w Polsce Taką decyzję mają ogłosić prezydenci Polski i USA podczas wizyty Komorowskiego w Stanach.
Tagi: usa, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz