Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojsko: 8 tys. żołnierzy gotowych do akcji przeciwpowodziowej

0
Podziel się

#
dochodzi informacja MON o pomocy wojskowej w pięciu gminach
#

bEgMWVqZ

# dochodzi informacja MON o pomocy wojskowej w pięciu gminach #

17.05. Warszawa (PAP) - Osiem tysięcy żołnierzy wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, m.in. pływające transportery, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny, samochody terenowe i śmigłowce, jest w gotowości w związku z zaistniałą sytuacją pogodową - informuje wojsko.

Rzecznik MON Janusz Sejmej poinformował w poniedziałek po południu, iż minister obrony narodowej na wniosek wojewodów małopolskiego i śląskiego uruchomił pomoc wojskową dla pięciu gmin w tych województwach. W województwie małopolskim pomoc wojskowa będzie udzielana w gminach: Bochnia i Kłaj, natomiast w województwie śląskim w gminach: Kaniów, Krzeszowice i Skoczów.

bEgMWVrb

Użycie wojska w akcji przeciwpowodziowej możliwe jest w wyniku decyzji szefa MON, która zapada na podstawie wniosku wojewody.

Rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Sylwester Michalski zapewnił w poniedziałek, że wydzielone grupy żołnierzy są gotowe do ewakuacji ludności i mienia, ochrony terenu zagrożonego powodzią. Wojsko - jak dodał - jest przygotowane do wsparcia akcji zapewniających przejezdność szlaków komunikacyjnych, naprawę i odbudowę zniszczonych dróg i mostów.

Płk Michalski poinformował, że szefowie Wojewódzkich Sztabów Wojskowych (WSzW) w Krakowie, Rzeszowie i Katowicach uruchomili grupy operacyjne do monitorowania sytuacji.

"Dzięki stałemu roboczemu kontaktowi WSzW z wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego czas procesu decyzyjnego związany z użyciem wojska jest ograniczony do niezbędnego minimum" - podkreślił.

bEgMWVrh

Rzecznik SGWP dodał, że na polecenie ministra obrony jednostki inżynieryjne stacjonujące w zagrożonych powodzią województwach pozostają w stanie podwyższonej gotowości do działania. (PAP)

ktl/ mja/ abr/ bk/

bEgMWVrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)