Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojsko przećwiczy odpieranie ataku terrorystycznego z morza i powietrza

0
Podziel się

#
dochodzi informacja o próbnym uruchomieniu syren alarmowych na Mazowszu
#

bEqaXywl

# dochodzi informacja o próbnym uruchomieniu syren alarmowych na Mazowszu #

22.10. Warszawa (PAP) - Ok. tysiąca osób w co najmniej siedmiu miastach weźmie udział w zaplanowanych na środę manewrach Renegade i Kaper, podczas których zostanie przećwiczone odpieranie zagrożeń terrorystycznych z powietrza i morza - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

"Tego typu ćwiczenia odbywają się dwa razy w roku. Specyfika obecnej edycji polega na tym, że sprawdzone zostaną siły i środki dedykowane do zabezpieczenia szczytu klimatycznego zaplanowanego na listopad" - powiedział PAP mjr Marek Pietrzak z dowództwa operacyjnego.

bEqaXywn

Scenariusz ćwiczeń zakłada możliwość dokonania ataku terrorystycznego na ważne obiekty użyteczności publicznej przy użyciu samolotu i jednostki pływającej. Ćwiczenie ma sprawdzić współdziałanie instytucji wojskowych i cywilnych w przypadku takiej sytuacji. Dowodzenie w tym czasie przejmie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, a jego szef gen. broni Marek Tomaszycki będzie kierownikiem ćwiczenia.

Sprawdzian odbędzie się m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Mińsku Mazowieckim, gdzie stacjonują samoloty myśliwskie MiG-29, oraz w polskiej przestrzeni powietrznej. "W ćwiczenie będzie zaangażowane około tysiąca żołnierzy, funkcjonariuszy oraz osób cywilnych" - powiedział Pietrzak.

Poprzednia edycja manewrów Kaper i Renegade odbyła się wiosną. Wtedy po raz pierwszy połączono oba ćwiczenia, pierwsze dotyczyło zwalczania zagrożeń terrorystycznych na morzu, drugie - w powietrzu. Wówczas większy nacisk był położony na część morską, tym razem ćwiczone będzie głównie przeciwdziałanie zagrożeniom z powietrza. Rolę porwanego cywilnego samolotu odegra wojskowy C-295M. Będą też epizody związane z naruszeniem strefy zakazu lotów nad Warszawą.

Rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały poinformowała z kolei, że w środę w ramach ćwiczeń w 44 miastach województwa zostaną uruchomione syreny alarmowe. Trzyminutowy modulowany dźwięk syreny będzie można usłyszeć między godz. 10 a 10.15, natomiast dźwięk ciągły, odwołujący alarm - ok. godz. 11. Syreny zawyją w Warszawie i wszystkich pozostałych miastach powiatowych Mazowsza oraz w Józefowie, Serocku, Pionkach, Kobyłce, Markach i Zielonce.

bEqaXywt

Konferencja klimatyczna ONZ odbędzie się w Warszawie w dniach 11-22 listopada na Stadionie Narodowym.(PAP)

ral/ malk/ ura/

bEqaXywO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)