Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojsko przećwiczy odpieranie ataku terrorystycznego z morza i powietrza

0
Podziel się

Ok. tysiąca osób w co najmniej siedmiu miastach weźmie udział w
zaplanowanych na środę manewrach Renegade i Kaper, podczas których zostanie przećwiczone odpieranie
zagrożeń terrorystycznych z powietrza i morza - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Sił
Zbrojnych.

bEpOnBnV

Ok. tysiąca osób w co najmniej siedmiu miastach weźmie udział w zaplanowanych na środę manewrach Renegade i Kaper, podczas których zostanie przećwiczone odpieranie zagrożeń terrorystycznych z powietrza i morza - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

"Tego typu ćwiczenia odbywają się dwa razy w roku. Specyfika obecnej edycji polega na tym, że sprawdzone zostaną siły i środki dedykowane do zabezpieczenia szczytu klimatycznego zaplanowanego na listopad" - powiedział PAP mjr Marek Pietrzak z dowództwa operacyjnego.

Scenariusz ćwiczeń zakłada możliwość dokonania ataku terrorystycznego na ważne obiekty użyteczności publicznej przy użyciu samolotu i jednostki pływającej. Ćwiczenie ma sprawdzić współdziałanie instytucji wojskowych i cywilnych w przypadku takiej sytuacji. Dowodzenie w tym czasie przejmie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, a jego szef gen. broni Marek Tomaszycki będzie kierownikiem ćwiczenia.

bEpOnBnX

Sprawdzian odbędzie się m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Mińsku Mazowieckim, gdzie stacjonują samoloty myśliwskie MiG-29, oraz w polskiej przestrzeni powietrznej. "W ćwiczenie będzie zaangażowane około tysiąca żołnierzy, funkcjonariuszy oraz osób cywilnych" - powiedział Pietrzak.

Poprzednia edycja manewrów Kaper i Renegade odbyła się wiosną. Wtedy po raz pierwszy połączono oba ćwiczenia, pierwsze dotyczyło zwalczania zagrożeń terrorystycznych na morzu, drugie - w powietrzu. Wówczas większy nacisk był położony na część morską, tym razem ćwiczone będzie głównie przeciwdziałanie zagrożeniom z powietrza. Rolę porwanego cywilnego samolotu odegra wojskowy C-295M. Będą też epizody związane z naruszeniem strefy zakazu lotów nad Warszawą.

Konferencja klimatyczna ONZ odbędzie się w Warszawie w dniach 11-22 listopada na Stadionie Narodowym.(PAP)

ral/ abr/ mow/

bEpOnBoy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)