Notowania

Kirgistan
20.06.2010 12:56

Wojsko rozbiera barykady w Kirgistanie

Prowizoryczne blokady znikają z centrum Oszu, drugiego miasta Kirgistanu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prowizoryczne blokady znikają z centrum Oszu, drugiego miasta Kirgistanu, gdzie doszło do krwawych zamieszek na tle etnicznym między Uzbekami a Kirgizami.**

Drogi prowadzące do dzielnic zamieszkanych przez Uzbeków w dalszym ciągu są jednak odgrodzone barykadami z wraków samochód, stert opon i gruzów - podaje agencja Reutera. Rozbiórka barykad przebiega spokojnie; zdarza się, że żołnierzom pomagają Uzbecy, mimo że oskarżali oni armię o udział w atakach wymierzonych w uzbecką mniejszość.

Władze argumentują, że usunięcie barykad jest warunkiem, by życie w mieście wróciło do normalności. Wczoraj kirgiski rząd tymczasowy zdecydował o przedłużeniu do 25 czerwca stanu wyjątkowego w Oszu i jego regionie. Jednocześnie zobowiązał się wobec amerykańskiego wysłannika do Biszkeku do przeprowadzenia śledztwa w sprawie walk. 27 czerwca w Kirgistanie ma się odbyć referendum w sprawie reformy konstytucji, która przekazywałaby więcej władzy premierowi.

Czy międzynarodowa pomoc wystarczy? Zobacz reportaż Russia Today:

W zamieszkach, które zaczęły się w Oszu w nocy z 10 na 11 czerwca i rozprzestrzeniły się na sąsiedni region Dżalalabad, zdaniem p.o. prezydent Rozy Otunbajewej zginęło 2 tys. ludzi. Zajścia, według ONZ, miały _ pośredni lub bezpośredni wpływ _ na ponad milion ludzi. Ponad 300 tys. osób uciekło za granicę do Uzbekistanu, a 700 tys. opuściło swoje domy i szukało schronienia w kraju.

Bodźcem inicjującym najpoważniejszy od 20 lat konflikt etniczny w Kirgistanie stało się obalenie autokratycznego prezydenta Kurmanbeka Bakijewa przez społeczną rewoltę w kwietniu bieżącego roku. Obecne władze oskarżają go o podżeganie do zajść, czemu przebywający na Białorusi Bakijew zaprzecza.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Kirgistan** dostanie 71 milionów dolarów od ONZ ]( http://news.money.pl/artykul/kirgistan;dostanie;71;milionow;dolarow;od;onz,84,0,634452.html )
* [ USA: W Kirgistanie mamy kryzys humanitarny ]( http://news.money.pl/artykul/usa;w;kirgistanie;mamy;kryzys;humanitarny,254,0,634110.html )
* [ Byłe kraje ZSRR nie wyślą wojsk do Kirgistanu ]( http://news.money.pl/artykul/byle;kraje;zsrr;nie;wysla;wojsk;do;kirgistanu,132,0,633732.html )
*
Tagi: Kirgistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz