Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowe
15.06.2006 18:52

Wojsko USA rozpowszechniło fotografię nowego szefa Al-Kaidy w Iraku

Muhadżir, dodatkowe inf. o następcy Zarkawiego)

Podziel się
Dodaj komentarz

*Muhadżir, dodatkowe inf. o następcy Zarkawiego) *

15.6.Bagdad (PAP/AFP,Reuters) - Dowództwo wojsk USA w Iraku rozpowszechniło w czwartek fotografię prawdopodobnego następcy Abu Musaba az-Zarkawiego, zabitego 7 czerwca szefa irackiej Al-Kaidy. Nowy przywódca występuje pod dwoma nazwiskami: Abu Ajub al-Masri i Abu Hamza al-Muhadżir.

Zdjęcie, rozdane na konferencji prasowej w Bagdadzie przez rzecznika sił sojuszniczych w Iraku, gen. Williama Caldwella, przedstawia młodego człowieka z wąsami i małą bródką, noszącego arabskie nakrycie głowy, typowe dla regionu.

13 czerwca Al-Kaida w Iraku ogłosiła w komunikacie "Rady konsultatywnej" organizacji mianowanie szejka Abu Hamzy al- Muhadżira następcą Zarkawiego.

Według amerykańskiej armii, pochodzący z Egiptu Muhadżir wstąpił w 1982 r. do egipskiego Dżihadu Islamskiego, którym kierował wówczas Ajman Zawahiri, obecnie człowiek numer dwa w Al-Kaidzie.

Nowy przywódca irackiej Al-Kaidy wezwał we wtorek do pokonania "krzyżowców i szyitów" oraz pomszczenia swego poprzednika, Zarkawiego, który zginął w amerykańskim nalocie.

Poznał on Zarkawiego na obozie szkoleniowym w Afganistanie, gdzie przebywał w latach 1999-2000; wyspecjalizował się w posługiwaniu się materiałami wybuchowymi.

W orędziu zamieszczonym na stronie internetowej islamistów Abu Hamza al-Muhadżir ostrzegł, że Amerykanie i ich iraccy sojusznicy nie mogą czuć się bezpiecznie w Iraku.

Amerykanie ustanowili w tych dniach za głowę Muhadżira nagrodę w wysokości 200.000 dolarów. (PAP)

ik/ ro/

Tagi: nowe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz