Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cmentarz
01.11.2007 13:13

Wolontariusze kwestują na krakowskich cmentarzach

Około 200 osób kwestuje w Dzień Wszystkich Świętych na krakowskich cmentarzach Rakowickim i Podgórskim, zbierając fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. Zbiórkę zorganizował po raz 27. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 200 osób kwestuje w Dzień Wszystkich Świętych na krakowskich cmentarzach Rakowickim i Podgórskim, zbierając fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. Zbiórkę zorganizował po raz 27. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa.

Członków i sympatyków komitetu wspomagają, jak co roku znani krakowianie - aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, nowowybrani parlamentarzyści Jarosław Gowin, Ryszard Terlecki, Janusz Sepioł oraz miejscy radni. Wśród zbierających fundusze jest także młodzież szkoląca się na kursie na przewodników po Krakowie.

Kwestujący zbierają pieniądze na obu cmentarzach we Wszystkich Świętych od 10 rano do zmroku oraz w Dzień Zaduszny o tej samej porze. Jak co roku chętnych do dzielenia się groszem nie brakuje.

"Pieniądze zebrane podczas tegorocznej zbiórki przeznaczymy na renowację zabytkowych czterech nagrobków i trzech grobowców znajdujących się na obu cmentarzach" - powiedział PAP w czwartek przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, Mikołaj Kornecki.

Dodał, że w tym roku komitet zaplanował większy zakres prac na cmentarzach, ponieważ wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie renowacji w wysokości 140 tys. zł z Programu Dziedzictwa Kulturowego. Ze swojej strony komitet musi zapewnić wkład własny wynoszący 10 proc. dotacji.

"Do tej pory zajmowaliśmy się tylko remontami zabytkowych nagrobków, których koszt nie przekraczał 6 tys. zł. Teraz możemy podjąć się większych prac, więc we współpracy z miejskim konserwatorem zabytków wytypowaliśmy do renowacji trzy duże grobowce" - wyjaśnił Kornecki. Wśród wytypowanych obiektów jest m.in. duży grobowiec z przełomu XIX i XX wieku zbudowany w celach zarobkowych. Wynajmowano w nim miejsca pochówku na określony czas.

Według Korneckiego w ciągu ćwierć wieku dzięki pieniądzom z kwest udało się odnowić około 300 zabytkowych nagrobków. W zeszłym roku uzbierano blisko 44 tys. zł, co pozwoliło odnowić 13 nagrobków na obu cmentarzach.

Mający nieco ponad 200 lat Cmentarz Rakowicki jest najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta. W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund. Na Starym Cmentarzu Podgórskim pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.

Zbiórki pieniędzy trwają także na innych krakowskich nekropoliach. Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum - Hospicjum św. Łazarza na kilkunastu cmentarzach komunalnych i parafialnych zbiera fundusze na leczenie chorych. W zbiórce uczestniczy kilkuset wolontariuszy.

Na tarnowskich cmentarzach w czwartek i piątek kwestują klerycy tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Uzbierane pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie auli seminaryjnej. Zbieranie ofiar na tarnowskie seminarium w tej formie ma siedmioletnią tradycję. Jak podkreślił rektor uczelni ks. prałat Wiesław Lechowicz kwestowanie na cmentarzach jest dla alumnów formą włączenia się w rozwój uczelni.

Źródłem utrzymania seminarium, w którym przygotowuje się do kapłaństwa 225 alumnów są wyłącznie ofiary wiernych oraz kapłanów. (PAP)

Tagi: cmentarz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz