Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Woody Allen wystąpi w środę w Katowicach

0
Podziel się

Słynny amerykański reżyser Woody Allen przyleci w środę do Katowic, by
wieczorem wystąpić z jedynym w Polsce koncertem. Allen - miłośnik jazzu - od lat gra na klarnecie
ze swoim zespołem New Orleans Jazz Band; stale występują w jednym z nowojorskich klubów.

bEitJpTp

Słynny amerykański reżyser Woody Allen przyleci w środę do Katowic, by wieczorem wystąpić z jedynym w Polsce koncertem. Allen - miłośnik jazzu - od lat gra na klarnecie ze swoim zespołem New Orleans Jazz Band; stale występują w jednym z nowojorskich klubów.

Katowicki koncert wpisuje się w starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Artysta przyleci na lotnisko w Pyrzowicach w środę po południu własnym samolotem. Organizatorów poproszono o przygotowanie listy atrakcji, które artysta mógłby zwiedzić, ale nie wiadomo, czy wystarczy mu na to czasu. "Lista jest tajna, Woody Allen chciałby uniknąć tłumu" - powiedział PAP Mirosław Rusecki z katowickiego biura ESK. Jak poinformował, Allen i jego zespół nie mieli żadnych szczególnych oczekiwań. Reżyser opuści Katowice bezpośrednio po koncercie.

W Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek towarzyszyć mu będą: Eddy Davis (banjo i kierownictwo muzyczne), Conal Fowkes (fortepian), Simon Wettenhall - (trąbka), Jerry Zigmont (puzon), John Gill (perkusja), Greg Cohen (kontrabas).

bEitJpTr

Sam Allen z właściwym sobie humorem mówi o swojej muzycznej pasji w wywiadach prasowych. Przedstawia się jako muzyk-amator, pozbawiony talentu i muzycznego słuchu. "Umarłbym z głodu w ciągu tygodnia, gdybym musiał pracować jako muzyk nie będąc znanym filmowcem" - mówił w ubiegłym roku dla włoskiego dziennika "La Repubblica". Znajomi reżysera komplementują go jako jazzmana: "Allen jest najlepszym muzykiem wśród filmowców i rewelacyjnym filmowcem wśród muzyków" - mówią.

Dyrektor Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej prof. Jerzy Jarosik ocenia, że o popularności koncertów jazzowych Allena decyduje najpewniej magia nazwiska kultowego reżysera. "Woody Allen jak na amatora gra dobrze - ma talent, jest muzykalny, gra stylowo tradycyjny jazz. Z całą pewnością jest jednak wielu lepszych od niego instrumentalistów. O powodzeniu jego muzyki decyduje więc to, że jest znakomitym reżyserem, a ludzie są ciekawi, jak gra" - powiedział PAP.

Od 40 lat, niemal w każdy poniedziałek, Woody Allen i jego New Orleans Jazz Band występują w Michael's Pub na nowojorskim Manhattanie. Allen stale wykorzystuje jazz do muzycznej ilustracji swoich filmów. Środowy koncert to już druga wizyta Woody Allena & his New Orleans Jazz Band w Polsce. Poprzednio artyści wystąpili 28 grudnia 2008 r. w warszawskiej Sali Kongresowej.

Od 17 marca do końca miesiąca w Kinoteatrze Rialto trwa największy przegląd filmowej twórczości Allena. Najwytrwalsi miłośnicy jego filmów mogą obejrzeć w sumie 36 obrazów z różnych etapów kariery.

bEitJpTx

Woody Allen urodził się jako Allen Stewart Konigsberg w 1935 roku w Nowym Jorku. Prawdziwe nazwisko wydawało mu się jednak zbyt poważne dla komika, którym chciał zostać, dlatego też w 1952 r. przyjął pseudonim. Karierę rozpoczął wcześnie - nie lubił bowiem szkoły, wolał siedzieć w domu i grać na klarnecie albo wymyślać dowcipy, które później wysyłał do gazet. Po pierwszym roku studiów został wyrzucony z Uniwersytetu Nowojorskiego, ponieważ nie zdał egzamin z filmu.

Nie miał jeszcze 20 lat, kiedy trafił do telewizji, gdzie pisał scenariusze do programów satyrycznych. Jego współpraca z telewizją trwała kilka lat, dostał w tym czasie nominację do nagrody Emmy. Od 1960 roku występował z własnym show na żywo. Rozgłos zyskał dzięki występom w kultowych programie telewizyjnym The Tonight Show. W 1965 r. napisał scenariusz, a także zagrał główną rolę w filmie "Co nowego, koteczku?" w reżyserii Clive'a Donnera.

W 1969 r. napisał sztukę "Zagraj to jeszcze raz, Sam", która jest do dziś chętnie wystawiana na światowych scenach. Również w tym roku wyreżyserował, napisał scenariusz oraz zagrał w swoim pierwszym filmie "Bierz forsę i w nogi". W kolejnych filmach - komediach z charakterystycznym, autoironicznym i neurotycznym poczuciem humoru - prezentował własną wizję różnych gatunków filmowych.

W wielu filmach Allena grały jego partnerki życiowe: Louise Lasser, Diane Keaton - z którą pozostaje w przyjaźni, oraz Mia Farrow, z którą rozstał się w atmosferze skandalu, by związać się z jej adoptowaną córką Soon-Yi Previn, którą później poślubił.

bEitJpTy

Choć Woody Allen jest znany z miłości do Nowego Jorku, a zwłaszcza Manhattanu i wielokrotnie osadzał tam akcję swoich filmów, to ostatnie jego produkcje zostały zrealizowane w Europie. To "Vicky Cristina Barcelona" z 2008 r. oraz najnowszy "Poznasz przystojnego bruneta" , zrealizowany w Londynie. (PAP)

lun/ abe/

bEitJpTS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)