Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.01.2014 17:33

WOŚP gra w Skandynawii i na Islandii

W pięciu miastach Szwecji oraz Norwegii, a także w stolicy Islandii Reykjaviku odbywa się w niedzielę 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Podziel się
Dodaj komentarz

W pięciu miastach Szwecji oraz Norwegii, a także w stolicy Islandii Reykjaviku odbywa się w niedzielę 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Po kilkuletniej przerwie do zbiórki włączyła się Polonia ze Sztokholmu. W tamtejszym centrum konferencyjnym ABF zorganizowano koncert.

"W programie jest występ 91-letniej pianistki Stelli Czajkowski, mieszkającej w Szwecji polskiej piosenkarki Teresy Tutinas i zespołów młodzieżowych. (Grana będzie) muzyka klasyczna oraz hip-hop. I właśnie o to chodzi, aby wzajemnie bliżej się poznać" - powiedziała PAP jedna z organizatorek WOŚP w Sztokholmie, Joanna Janasz.

Aukcję podarowanych przez sponsorów przedmiotów poprowadził warszawski aktor Grzegorz Damięcki. Zlicytowano m.in. bilet na koncert Budki Suflera oraz pluszowego misia przekazanego przez założoną przez Polaków w Sztokholmie firmę Bukowski, znanego na świecie producenta maskotek.

W tym roku zbiórkę na rzecz WOŚP zorganizowano także w dwóch innych szwedzkich miastach, Malmoe oraz Goeteborgu.

W tym roku w Norwegii inicjatywę Jurka Owsiaka wspiera Polonia nie tylko w Oslo, ale i w Stavanger. Na aukcję przekazano m.in. złoty medal mistrzostw Norwegii w łucznictwie Anny Stanieczek oraz piłkę NBA z podpisem Marcina Gortata, przywiezioną ze Stanów Zjednoczonych przez jednego z Polaków.

Dużym zainteresowaniem cieszy się koncert WOŚP oraz licytacja przedmiotów w stolicy Islandii, Reykjaviku. Do akcji włączyli się islandzcy artyści, a impreza promowana była po islandzku na oficjalnej stronie miasta.

Zebrane podczas 22. Finału pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne i aparaty USG.

W tym roku WOŚP po raz drugi będzie zbierać pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego finału fundacja WOŚP wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/ kar/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz