Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Woźniak: Polsce i W. Brytanii zależy na dyskusji w UE o gazie łupkowym

0
Podziel się:

Polska wraz z Wielką Brytanią chce rzeczowej debaty w Unii Europejskiej o
poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego - powiedział we wtorek w Gdyni podsekretarz stanu w
Ministerstwie Środowiska i główny geolog kraju Piotr Woźniak.

Polska wraz z Wielką Brytanią chce rzeczowej debaty w Unii Europejskiej o poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego - powiedział we wtorek w Gdyni podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny geolog kraju Piotr Woźniak.

Woźniak odwiedził we wtorek wraz z ministrem ds. środowiska i rolnictwa Wielkiej Brytanii Owenem Patersonem miejscowość Borcz na Kaszubach, gdzie PGNIG ma koncesję na poszukiwanie gazu łupkowego.

"Brytyjczycy podchodzą do tego równie poważnie jak my - nie mają żadnych wahań co do tego, że taki prawdziwy zasób naturalny, który zalega dziś w złożach zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Polsce, jest absolutnie do wykorzystania" - powiedział dziennikarzom wiceminister środowiska i główny geolog kraju.

Zdaniem Woźniaka w interesie Polski i Wielkiej Brytanii jest doprowadzenie do rzeczowej debaty w Unii Europejskiej o szansach związanych z wydobyciem gazu łupkowego.

"Dziś dyskusja w UE na temat gazu niekonwencjalnego jest nierównomierna: dyskusja ta przechyliła się na jedną stronę. Górę wzięli oponenci - to ich prawo, każdy może się nie zgadzać z czyimś poglądem - byle tylko wiedza była mniej więcej taka sama po obu stronach" - ocenił Woźniak.

Woźniak uważa, że przeciwnicy gazu łupkowego potrafią używać argumentów populistycznych i demagogicznych.

"Stoi przed nami dobra przyszłość: przed gazem łupkowym brytyjskim i przed naszym. Spróbujemy wyprowadzić debatę w Unii Europejskiej na prawdziwe tory merytorycznej dyskusji, a nie zacietrzewionych manifestów. Zbyt dużo mamy do wygrania, żeby to zmarnować" - dodał wiceminister środowiska.

Paterson powiedział dziennikarzom, że przy inwestycjach związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego trzeba dbać szczególnie o ochronę środowiska naturalnego.

"Powinniśmy docenić możliwości uzyskania taniego gazu, który jest znacznie czystszym źródłem energii niż węgiel. Obserwujemy dziś dramatyczny spadek ceny gazu w Stanach Zjednoczonych przy jednoczesnym dużym wzroście aktywności gospodarczej w USA" - nadmienił brytyjski minister ds. środowiska i rolnictwa.

Wizyta Patersona w Gdyni miała związek z przybyciem do tego miasta The GREAT Big Red Bus, najnowszego modelu autobusu jeżdżącego po Londynie; jego prezentacja związana jest z kampanią promocyjną Wielkiej Brytanii w Europie Środkowo-Wschodniej.

W Polsce nowoczesny autobus w ciągu półtora miesiąca odwiedzi 15 miast, m.in. Łódź, Radom, Warszawę, Wrocław, Oleśnicę, Kraków, Opole, Poznań oraz Krynicę-Zdrój podczas Forum Ekonomicznego.

W związku z odwiedzinami autobusu w poszczególnych miastach odbywać się będą np. projekcje filmów brytyjskich, pokazowe lekcje języka angielskiego oraz spotkania dotyczące biznesu, kultury i nauki.

Światową trasę autobusu zainaugurowali w Nowym Jorku w maju 2013 r. książę Harry i premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Trasa obejmuje 4 kontynenty i 16 krajów, które dwa autobusy odwiedzą w ciągu 12 miesięcy. Na trasie są m.in. Indie, Korea Południowa, Rosja oraz Europa Środkowo-Wschodnia, m.in. Austria, Węgry i Polska.

Autobus może zabrać 78 pasażerów; ma wysokość 4,42 metra i jest o 12 cm wyższy od swego poprzednika. Dzięki wykorzystaniu technologii hybrydowej autobus wytwarza o 50 procent mniej dwutlenku węgla niż tradycyjny pojazd z silnikiem diesla. (PAP)

rop/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)