Notowania

bo xilai
15.03.2012 07:12

Wpływowy szef partii komunistycznej w Chinach usunięty

Bo Xilai był uważany za kandydata do 9-osobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli kierownictwa chińskiej partii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sekretarz Komunistycznej Partii Chin Bo Xilai (na zdj.) został pozbawiony stanowiska - podała agencja Xinhua. W lutym bliski współpracownik Bo znalazł się w centrum skandalu dyplomatycznego.

Jak poinformowała chińska agencja, Bo Xilai zostanie zastąpiony przez wicepremiera Zhanga Dejianga, który utrzyma jednocześnie dotychczasową funkcję. Nie wiadomo, czy Bo stracił również miejsce Biurze Politycznym KPCh. Był on uważany za kandydata do 9-osobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli kierownictwa chińskiej partii.

W lutym pozycją Bo zachwiała ucieczka jego zastępcy i długoletniego szefa policji Czungcingu, Wanga Lijuna, który spędził cały dzień, a także noc w amerykańskim konsulacie w mieście Chengdu, gdzie miał ubiegać się o azyl. W sprawie Wanga toczy się obecnie śledztwo prowadzone przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego.

Na jesień planowany jest XVIII zjazd Komunistycznej Partii Chin, na którym nastąpić ma przekazanie władzy na najważniejszych stanowiskach. Decyzja o usunięciu Bo została ogłoszona dzień po zakończeniu sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), na której odnotowano jego nieobecność.

62-letni Bo Xilai, były minister handlu, przeprowadził w Czungcingu szeroko zakrojoną kampanię przeciwko przestępczości zorganizowanej. Obszar metropolitalny Czungcing liczy w sumie ok. 33 milionów mieszkańców.

Czytaj w Money.pl
Buddyjscy mnisi zakłócają harmonię w Chinach _ Rodaków z Tybetu należy traktować jak równych i z szacunkiem. _
Chińczycy rzucili się na europejskie winnice Inwestorzy starają się o korzystne ulokowanie kapitału w sytuacji, kiedy w Chinach rośnie liczba koneserów wina.
Partyjni mogą iść na emeryturę po 10 latach Wyjątkiem są kobiety pracujące fizycznie, które mogą odejść z pracy w wieku 50 lat.
Tagi: bo xilai, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz