Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wywiad
16.03.2008 22:10

"Wprost": oficer BOR prawdopodobnie współpracował z niemieckim wywiadem

Pracujący w Kancelarii Premiera oficer Biura Ochrony Rządu przez lata prawdopodobnie współpracował z niemieckim wywiadem - napisał w niedzielę "Wprost". Według tygodnika, od kilku miesięcy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada tę sprawę.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pracujący w Kancelarii Premiera oficer Biura Ochrony Rządu przez lata prawdopodobnie współpracował z niemieckim wywiadem - napisał w niedzielę "Wprost". Według tygodnika, od kilku miesięcy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada tę sprawę. *

Rzeczniczka ABW mjr Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska odmówiła PAP komentarza na ten temat. Nie chciała się w jakikolwiek sposób odnieść do doniesień "Wprost".

Według informacji zamieszczonej na internetowej stronie tygodnika, w połowie 2007 r. w ręce oficerów Agencji Wywiadu wpadł tajemniczy film. Autor zdjęć nagrał wszystkie najważniejsze pomieszczenia Kancelarii Premiera.

Według informatora tygodnika, okazało się, że film nagrał funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, a dzięki dokumentom tajnym, które widać na filmie, ustalono, że nagranie pochodzi z 1997 r., kiedy premierem był Włodzimierz Cimoszewicz.

Autor filmu zarejestrował cały gabinet szefa rządu, robił zbliżenia na zawieszone w nim obrazy, ciąg klimatyzacyjny, ukryte podłączenia komputerowe. Na filmie widać, że na biurku premiera leżą dokumenty z klauzulą "tajne". Nagrane są także wszystkie przejścia do kolejnych pomieszczeń i wszystkie wyjścia z gabinetu premiera; sfilmowano też magazyn broni.

"Wprost" ustalił, że funkcjonariusz BOR nagrał film podczas zaplanowanego wcześniej alarmu przeciwpożarowego.

Zaraz po odkryciu taśmy - pisze tygodnik - agenci ABW weszli do gabinetu premiera - był nim wówczas Jarosław Kaczyński i zarządzili remont; szefa rządu przeniesiono do innego skrzydła budynku kancelarii. Według rozmówcy "Wprost" przeszukany został cały gabinet premiera, sprawdzono przewody klimatyzacyjne, obrazy i podłogę, ale podsłuchu nie znaleziono; remont trwał na przełomie lipca i sierpnia 2007 r.

Według "Wprost", funkcjonariusze Agencji Wywiadu ustalili, że nagranie trafiło do niemieckiego wywiadu. Sprawę szybko przekazano do ABW, natychmiast wszczęto śledztwo i objęto je klauzulą "ściśle tajne".

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rafał Grupiński powiedział w niedzielę wieczorem w TVN24, że nie ma wiedzy o tej sprawie. Jak dodał, nie wyklucza, że "osoby, które w otoczeniu premiera zajmują się tymi kwestiami tę wiedzę już posiadają i być może w tej sprawie są już jakieś czynności".

Inny gość TVN24 szef sejmowej Komisji ds Służb Specjalnych Janusz Zemke (LiD) powiedział, że komisja nie ma w tym momencie żadnej wiedzy na ten temat. Zapowiedział, że komisja poprosi kierownictwo ABW o informacje.

Zemke zaznaczył, że mowa jest o 1997 r. "Polska jeszcze wtedy ani nie była w NATO, ani nie była w UE. Powiedziałbym, że wówczas jeszcze mogły dziać się sytuacje różne i nasz wywiad miał różne kierunki zainteresowania" - powiedział poseł.

Jak dodał, "dobrze wiemy, że takie rzeczy się nie powinny dziać, ale służby państw, które jeszcze w jakimś momencie nie są zaprzyjaźnione tak do końca - ani te państwa, ani do końca służby - mogły robić różne rzeczy". Zastrzegł jednak, że celowo mówi, że "mogły", ponieważ nie ma na ten temat szerszej wiedzy.

Zemke powiedział, że "do skandalu doszłoby wtedy, gdyby to się działo w czasach kiedy Polska już była w NATO, czy w Unii Europejskiej". "Sytuacji takiej sobie nie wyobrażam" - dodał. (PAP)

mok/

Tagi: wywiad, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz