Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
02.12.2010 17:10

Wraca gaz po wybuchach kuchenek w Zielonej Górze

Nastąpił rozruch nowej stacji redukującej ciśnienie gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Lech Muszyński)

W Zielonej Górze nastąpił rozruch nowej stacji redukującej ciśnienie gazu dla os. Pomorskiego, Śląskiego i Raculka. To pierwszy etap przywracania dostaw gazu osiedlom poszkodowanym w wyniku wtorkowej awarii.

_ - W pierwszej kolejności z gazu będą mogli skorzystać mieszkańcy osiedla Raculka, które składa się z domów jednorodzinnych _ - poinformował dyrektor Zakładu Gazowniczego w Zgorzelcu Piotr Chorbotowicz. Większość z budynków ogrzewanych jest tam przy pomocy gazu, dlatego podłączenie tego osiedla było priorytetem.

_ - Gaz już znalazł się w osiedlowej sieci. Nasi monterzy odwiedzają każdy dom. Po wymianie gazomierza i otwarciu zaworu głównego dla budynku zostanie sprawdzona szczelność instalacji oraz wszystkich zasilanych tym paliwem urządzeń _ - powiedział Chorbotowicz.

W przypadku odkrycia zepsutego urządzenia gazowego lub nieszczelnej instalacji gazowej, domowy zawór gazowy będzie zamykany.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki wydał komunikat, w którym prosi się mieszkańców osiedla Raculka o obecność w domach i przygotowanie dostępu do zaworów i liczników gazowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t123690.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/do;budynku;w;ktorym;wybuchly;gazowki;wracaja;lokatorzy,8,0,726536.html) Do budynku w którym wybuchły gazówki wracają lokatorzy

_ - Właściciele uszkodzonych urządzeń gazowych proszeni będą o ich wymianę na własny koszt, a następnie wystąpienie do ubezpieczyciela dostawcy gazu według osobnej procedury o zwrot poniesionych kosztów _ - napisano w komunikacie.

Rzecznik Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. we Wrocławiu Piotr Wojtasik poinformował, że zgłoszeń o wypłatę odszkodowań za szkody osobowe i majątkowe można dokonywać za pośrednictwem całodobowej infolinii ubezpieczyciela 801 102 102. Zgłoszenia można też dokonać w najbliższej jednostce PZU Życie SA/PZU w Zielonej Górze przy al. Niepodległości 14-14a.

Odcięcie dostaw gazu na trzech zielonogórskich osiedlach: Pomorskim, Śląskim i Raculka było następstwem poważnej awarii, do której doszło we wtorek. Uszkodzeniu uległa stacja redukująca ciśnienie gazu co wywołało gwałtowny skok ciśnienia w instalacjach budynków. W wielu mieszkaniach zaczęły wybuchać kuchenki, ulatniał się gaz w najsłabszych ogniwach instalacji.

Ponieważ istniało duże zagrożenie, że może dojść do kolejnych wybuchów, ewakuowano mieszkańców osiedli Pomorskiego i Śląskiego - w sumie ok. 6,5 tys. osób. Najpoważniejszą konsekwencją awarii był wybuch w wieżowcu na os. Pomorskim. Zginął tam 51-letni mężczyzna.

Nie wiadomo dotąd, co było przyczyną uszkodzenia stacji redukcyjnej. Jak powiedział PAP Chorbotowicz, stacja została zaplombowana na polecenie prokuratury, która prowadzi śledztwo ws. awarii i jej skutków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t123625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gazowki;wybuchaly;przez;awarie;stacji;redukcyjnej,61,0,726077.html) Gazówki wybuchały przez awarię stacji redukcyjnej Siedem osób rannych. Jedna nie żyje - wpadła do szybu windy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t90612.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybuchaly;kuchenki;siedem;tysiecy;ludzi;ewakuowanych,224,0,725984.html) Wybuchały kuchenki. Siedem tysięcy ludzi ewakuowanych Na trzech zielonogórskich osiedlach doszło do serii wybuchów kuchenek gazowych. Płonęły trzy mieszkania.
Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz