Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrak śmigłowca SG w Polsce - komisja zacznie ekspertyzy

0
Podziel się:

Do Polski przewieziony został w czwartek z Białorusi wrak śmigłowca Straży
Granicznej, który rozbił się blisko dwa tygodnie temu; zginęła wtedy trzyosobowa załoga. Dopiero
teraz powołana do zbadania przyczyn wypadku polska komisja zacznie szczegółowe prace i przeprowadzi
konieczne ekspertyzy, m.in. silników maszyny.

Do Polski przewieziony został w czwartek z Białorusi wrak śmigłowca Straży Granicznej, który rozbił się blisko dwa tygodnie temu; zginęła wtedy trzyosobowa załoga. Dopiero teraz powołana do zbadania przyczyn wypadku polska komisja zacznie szczegółowe prace i przeprowadzi konieczne ekspertyzy, m.in. silników maszyny.

Śmigłowiec Kania Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, wykonujący lot patrolowy wzdłuż wschodniej granicy z Białegostoku do Mielnika, rozbił się 31 października ok. godz. 18.00. Jego szczątki znaleziono po stronie białoruskiej, ok. 200 metrów od granicy, na wysokości miejscowości Klukowicze (Podlaskie).

W wypadku zginęła 3-osobowa załoga, pogrzeby odbyły się w miniony piątek i sobotę.

Przyczyna wypadku nie jest na razie znana, śledztwa w tej sprawie prowadzą prokuratury w Polsce i na Białorusi. W naszym kraju została też powołana specjalna komisja, złożona ze specjalistów różnych służb i instytucji, do zbadania okoliczności i ustalenia przyczyn wypadku.

Dokąd zostaną przewiezione szczątki maszyny, tego przedstawiciele komisji nie chcą ujawniać. W czwartek przez pewien czas wrak był w Czeremsze (Podlaskie). Stamtąd został zabrany na lawecie, przykryty plandeką.

Jak dowiedziała się PAP w źródłach w komisji, dopiero teraz, po przewiezieniu szczątków maszyny do Polski, możliwe będą szczegółowe ekspertyzy i żmudne badanie wszystkich systemów śmigłowca. M.in. potrzebna będzie ekspertyza silników i to może zająć najwięcej czasu. Przedstawiciele komisji nie chcą na razie spekulować, ile czasu zajmą te prace.

Śledztwa w sprawie wypadku prowadzą prokuratorzy w obu krajach. W Polsce - Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, która zwróciła się do strony białoruskiej o pomoc prawną i przekazanie jej zebranych tam materiałów. (PAP)

rof/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)