Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrak XVII-wiecznego statku z ładunkiem odkryto u wybrzeży Brazylii

0
Podziel się:

Zespół węgierskich archeologów podwodnych odnalazł u wybrzeży Brazylii wrak
XVII-wiecznego holenderskiego statku handlowego, który zatonął wraz z cennym ładunkiem w 1700 roku
- donosi węgierski serwis internetowy MTI.

Zespół węgierskich archeologów podwodnych odnalazł u wybrzeży Brazylii wrak XVII-wiecznego holenderskiego statku handlowego, który zatonął wraz z cennym ładunkiem w 1700 roku - donosi węgierski serwis internetowy MTI.

Trójmasztowy statek o nazwie "Voetboog", należący do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, zatonął 29 maja 1700 roku u atlantyckich wybrzeży stanu Pernambuco w północno-wschodniej Brazylii.

Jak poinformował Attila K. Szaloky, kierujący ekspedycją Stowarzyszenia Archeologii Podwodnej "Octopus", statek wypłynął z Batawii (obecnie Dżakarta - stolica Indonezji)
na Jawie ze 109-osobową załogą na pokładzie, kierując się z ładunkiem do Holandii.

W skład cennego ładunku wchodziły przyprawy, herbata, jedwab, wyroby z japońskiej i chińskiej porcelany oraz 180 tysięcy holenderskich złotych dukatów.

Według A. Szaloky'ego, szacunkowa wartość ładunku mogła - w przeliczeniu na współczesne pieniądze - dochodzić do około 1 miliarda dolarów amerykańskich.

Podczas rejsu przez Atlantyk statek prawdopodobnie natrafił na sztorm i płynął wzdłuż brazylijskiego wybrzeża szukając przed nim schronienia, ale z nieznanych powodów zatonął.

Zespół archeologów odnalazł wrak w październiku 2008 roku, ale z ogłoszeniem odkrycia czekano do zakończenia pierwszej fazy badań znaleziska.

Artefakty odnalezione na miejscu zatonięcia statku wskazują, że odkryte szczątki zagrzebane w kilkumetrowej warstwie osadów dennych są rzeczywiście wrakiem "Voetboog".

Jak poinformował A. Szaloky, po 309 latach na dnie morza kadłub statku prawie całkowicie się rozpadł.

Pozostałości ładunku będą wydobywane na powierzchnię i poddawane konserwacji.(PAP)

jot/ tot/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)