Notowania

wiadomości
12.12.2011 13:35

Wręczono nagrody "Dobosz Powstania Wielkopolskiego"

Trzech historyków oraz oddziały TVP z Poznania i Bydgoszczy otrzymali w poniedziałek nagrody "Dobosz Powstania Wielkopolskiego" za propagowanie wiedzy o zwycięskim powstaniu z 1918 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trzech historyków oraz oddziały TVP z Poznania i Bydgoszczy otrzymali w poniedziałek nagrody "Dobosz Powstania Wielkopolskiego" za propagowanie wiedzy o zwycięskim powstaniu z 1918 roku.

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 od 16 lat wyróżnia historyków, regionalistów, literatów, artystów plastyków, muzealników, dziennikarzy i instytucje, która przyczyniają się do rozpowszechniania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

Prezes Towarzystwa Stefan Barłóg wyraził zadowolenie, że wiedza na temat zrywu Wielkopolan z 1918 roku trafia do świadomości wszystkich Polaków.

"Powstanie ma szczególne znaczeniu dla regionu i kraju. Warto odnotować, że w latach ostatnich powstała nowa tradycja obchodów rocznicowych Powstania nie tylko w Poznaniu, Bydgoszczy czy Zielonej Górze, ale też i w Warszawie, a to świadczy o tym, że Powstanie Wielkopolskie to nie sprawa regionalna ale całego kraju" - powiedział podczas gali rozdania nagród prezes Barłóg.

W 2011 roku statuetką Dobosza nagrodzono historyka Szymona Dąbrowskiego organizatora m.in. przygotowywanej od pięciu lat gry miejskiej związanej z Powstaniem Wielkopolskim oraz akcji edukacyjnej "Operacja Wolność".

Drugim uhonorowanym w poniedziałek był prof. Marceli Kosman z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który w swojej pracy naukowej dużo miejsca poświęcił dziejom i znaczeniu Powstania Wielkopolskiego; jest on m.in autorem publikacji "Powstanie Wielkopolskie na tle polskich powstań narodowych".

Trzecim wyróżnionym historykiem został dr Eugeniusz Śliwiński kustosz Muzeum Okręgowego w Lesznie (wielkopolskie), który zajmuje się historią wojskowości i biografistyką znanych powstańców.

W tym roku nagroda Dobosza trafiła także do dwóch oddziałów TVP: w Bydgoszczy i w Poznaniu - za wieloletnie systematyczne upowszechnianie wiedzy o powstaniu, a w szczególności za prezentowanie dziejów i bohaterów powstania w programach telewizyjnych.

Nagrody Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznawane są nieprzerwanie od 1996 roku za działalność naukową i społeczną dotyczącą historii Powstania Wielkopolskiego oraz utrwalanie pamięci o jego uczestnikach.

Statuetka jest miniaturą Pomnika Dobosza, nazywanego Pomnikiem Powstania i Wolności w Śremie. Dotąd wyróżniono 73 osoby i instytucje.

Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu przyczyniło się do odzyskania przez Wielkopolan niepodległości.

Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo ziemie oraz znakomicie uzbrojoną 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w zwycięskiej wojnie polsko - bolszewickiej z lat 1919 - 1921. (PAP)

kpr/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz