Notowania

wiadomości
08.10.2011 20:36

Wręczono nagrody i wyróżnienia "Ubi Caritas"

Specjalne nagrody "Ubi Caritas" dla pomagających ubogim i potrzebującym otrzymali w tym roku Caritas Diecezji Padeborn oraz dr J"rg Basten z Renovabis. Nagrody w trzech kategoriach wręczono w sobotę w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Specjalne nagrody "Ubi Caritas" dla pomagających ubogim i potrzebującym otrzymali w tym roku Caritas Diecezji Padeborn oraz dr J"rg Basten z Renovabis. Nagrody w trzech kategoriach wręczono w sobotę w Warszawie.

Uroczystość - po raz czwarty - miała charakter ekumeniczny. Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przyznała nagrodę "Miłosiernego Samarytanina", a Eleos Kościoła Prawosławnego po raz pierwszy nagrodę "Dłonie Miłosierdzia". Podczas uroczystości nagrodzono ludzi różnych wyznań wyróżniających się w pracy na rzecz potrzebujących.

"Przeżywamy okres kryzysu ekonomicznego, dostrzegamy nowe oblicza biedy, nowe cierpienia, które dotykają świat, a to wymaga od nas - chrześcijan odpowiedzi w postaci modlitwy i czynu" - podkreślił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

W kategorii Darczyńca nagrodę statuetkę św. Faustyny - otrzymali Artur Kryk, którego piekarnia codziennie przekazuje ok. 600 kg pieczywa Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz firma Export-import-hurt-detal art. przemysłowe i spożywcze, której właściciel Andrzej Kalinowski od 18 lat wspiera warszawsko-praską Caritas, przekazując każdego miesiąca produkty spożywcze dla Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Warszawie. Laureat propaguje także dzieło dobroczynności wśród prywatnych wytwórców.

Ponadto w tej kategorii wyróżniono Grupę Lotos SA, która objęła pomocą 70 najuboższych uczniów w ramach programu "Skrzydła z Lotos", Piekarnię i Cukiernię "Dom Chleba" wspierającą Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz Krystynę i Mariana Tenderendów, właścicieli piekarni "KAMA" z miejscowości Jasice.

W kategorii: "Świadectwo" też przyznano dwie nagrody. Otrzymali je Anna Dec z diecezji rzeszowskiej, która jest opiekunem programu "Adopcja serca" oraz motywuje uczniów do zaangażowania w Szkolnych Kołach Caritas, a także wieloletni pracownik Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Sebastian Litwin. Doceniona została jego praca jako koordynatora Wakacyjnej Akcji Caritas, a także zaangażowanie na rzecz Caritasowego Centrum Integracji Społecznej.

Wyróżnienia powędrowały do ks. Marka Koguta, dyrektora Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, Elżbiety Nowak - inicjatorki pierwszych wyjazdów kolonijnych dla dzieci z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Bożeny Sobierajskiej - wolontariuszki Caritas Archidiecezji Warmińskiej oraz Danuty Lubaszki - wolontariuszki w placówkach Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim.

W kategorii współpraca z Caritas przyznano dwie nagrody - jedną Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, którego pracownicy publikują w kwartalniku "Caritas", a studenci kierunku "praca socjalna" biorą czynny udział w działaniach podejmowanych przez Caritas. Druga, równorzędna trafiła do Stowarzyszenia Wspólnota Dzieci Łaski Bożej, które od 20 lat we współpracy z Caritas prowadzi Dom Samotnej Matki w Koszalinie oraz jedyną w Polsce akcję charytatywną "Koza żywicielka".

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Leokadia Granat - założycielka i wieloletnia prezeska parafialnej Caritas w Słupsku, Ryszard Jałmużniak - współzałożyciel i opiekun stołówki Caritas dla najuboższych w parafii św. Antoniego w Częstochowie, Małgorzata Muzol - kurator oświaty z Kielc, promotorka wolontariatu i Szkolnych Kół Caritas oraz Radio Warszawa, które patronuje inicjatywom na rzecz najbardziej potrzebujących.

W tym roku przyznano również nagrodę specjalną: w kategorii darczyńca otrzymał ją dr J"rg Basten z Renovabis, a w kategorii współpraca - Caritas Diecezji Padeborn. Tę nagrodę odebrał bp Manfred Grothe.

Ponadto Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przyznała nagrodę "Miłosiernego Samarytanina". Statuetkę otrzymali twórcy akcji "Pomoc Dzieciom Bieszczad" Halina i Korneliusz Glajcarowie z Dzięgielowa. Natomiast wyróżnienia trafiły do wolontariuszek parafii ewangelickich Doroty Bock-Drozdowicz ze Świdnicy i Wandy Ochodek z Drogomyśla. Wyróżnienie dodatkowe otrzymał także Willy Bergner, przedstawiciel Diakonii Oldenburg z Niemiec. Te nagrody wręczył ewangelicki biskup Ryszard Bogusz, który jest zarazem prezesem Diakonii oraz Wanda Falk, dyrektor generalna.

Natomiast ustanowioną w tym roku nagrodę prawosławnej organizacji charytatywnej Eleos "Dłonie Miłosierdzia" otrzymał jej założyciel: abp Sawa - prawosławny metropolita warszawski i całej Polski. Został on uhonorowany nagrodą specjalną. W następnych latach "Dłonie Miłosierdzia" będą przyznawane w dwóch kategoriach: współpraca z Eleos oraz świadectwo miłosierdzia. Nagrodą jest ikona Chrystusa Zbawiciela. Kapituła może też przyznać nagrodę specjalną - ikonę Przenajświętszej Bogarodzicy "Radość wszystkich strapionych". Do nagród będą dołączane stosowne dyplomy uznania.

W uroczystej Gali w Teatrze Muzycznym "Roma" wzięli udział dyrektorzy Caritas diecezjalnych, prawosławnej Eleos i ewangelickiej Diakonii a także pracownicy i wolontariusze tych charytatywnych organizacji.(PAP)

skz/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz