Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej

0
Podziel się:

Kapele ludowe, malarze, rękodzielnicy, pisarze, muzycy, rzeźbiarze są wśród
laureatów uhonorowanych w środę w Warszawie Nagrodami im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury
ludowej. Nagrody przyznano w tym roku po raz 37.

Kapele ludowe, malarze, rękodzielnicy, pisarze, muzycy, rzeźbiarze są wśród laureatów uhonorowanych w środę w Warszawie Nagrodami im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Nagrody przyznano w tym roku po raz 37.

W dziedzinie plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego nagrodzono malarza obrazów przedstawiających sceny rodzajowe z życia wsi Stanisława Koguciuka z Pławanic (woj. lubelskie), garncarza i ceramika Czesława Seweryńskiego ze Stąporkowa (woj. świętokrzyskie), śpiewaczkę Katarzynę Halinę Weremczuk z Dołhobrodów (woj. lubelskie) oraz skrzypka Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Maz. (woj. łódzkie).

W kategorii literatura ludowa uhonorowano pisarkę Zofię Przeliorz z Żor-Osin (woj. śląskie). Jest ona autorką tekstów poświęconych kulturze ludowej regionu śląskiego.

Nagrodzono także kapele i zespoły folklorystyczne. W kategorii kapele ludowe zwyciężyła Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu (woj. mazowieckie), w kategorii zespoły folklorystyczne - Zespół Pieśni Ludowej "Duszniczanka" z Duszników (woj. wielkopolskie) i Zespół Śpiewaczy "Zaciszuki" z Węgorzewa (woj. warmińsko-mazurskie).

Przyznano też dwie nagrody dla naukowców, działaczy i popularyzatorów. Otrzymali je etnomuzykolog, kompozytor i wieloletni nauczyciel muzyki Henryk Gadomski z Ostrołęki (woj. mazowieckie) oraz muzyk grający na trombitach, dudach i heligonkach, folklorysta i autor opracowań muzyki regionu żywieckiego Jan Brodka z Twardorzeczki (woj. śląskie).

Nagrodę honorową przyznano Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Telewizji Polskiej SA Oddział w Rzeszowie.

Laureatka nagrody w kategorii literatura Zofia Przeliorz opisuje historię i kulturę Górnego Śląska z perspektywy swojego rodzinnego miasta, Żor-Osin. Pisarka powiedziała PAP, że pisze o krainie swojego dzieciństwa. W opowiadaniach i powieściach używa języka literackiego, dialogi zapisuje jednak śląską gwarą. "W ustach bohaterów język literacki brzmi trochę fałszywie. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, aby ludzie tak mówili" - podkreśliła Przeliorz.

Zespół Śpiewaczy "Zaciszuki" wykonuje pieśni wileńskie. "Na Wileńszczyźnie śpiewamy więcej jak w Polsce" - powiedział PAP kierownik zespołu Władysław Downarowicz. W zespole występują też jego siostry i małżonka. Jak podkreślił Downarowicz, śpiewacy wykonują pieśni zgodnie z rodzinną tradycją. "Moje siostrzyczki uczyły się śpiewać w rodzinie, od mamy i babci" - mówił Downarowicz.

Z kolei nagrodzona śpiewaczka Katarzyna Halina Weremczuk śpiewa tradycyjne pieśni regionu nadbużańskiego. "To są pieśni do słów z naszej nadbużańskiej mowy, śpiewamy po naszemu" - powiedziała laureatka.

Laureaci otrzymali z rąk wiceministra kultury Piotra Żuchowskiego dyplom i medal projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz gratyfikację pieniężną.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego - organizator nagrody im. Kolberga - jest też głównym fundatorem przyznawanych wyróżnień. Fundatorami nagród są także: Fundacja "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Organizatorami konkursu oraz gali wręczenia nagród jest Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej im. Oskara Kolberga w Przysusze. (PAP)

mce/ ls/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)