Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono nagrody laureatom konkursu "Polska dla wszystkich"

0
Podziel się:

Promocja wielokulturowości, tolerancji, zapobieganie antysemityzmowi i
ksenofobii to cele konkursu "Polska dla wszystkich", organizowanego przez Ministerstwo Spraw
Zagranicznych. W piątek w Warszawie wręczono nagrody laureatom jego tegorocznej edycji.

Promocja wielokulturowości, tolerancji, zapobieganie antysemityzmowi i ksenofobii to cele konkursu "Polska dla wszystkich", organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W piątek w Warszawie wręczono nagrody laureatom jego tegorocznej edycji.

Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się podczas zorganizowanego w południe na stołecznym Placu Zamkowym happeningu będącego sprzeciwem wobec ideologii i zachowań o charakterze ksenofobicznym, rasistowskim czy faszystowskim. 9 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

"Polska dla wszystkich to hasło oczywiste. Zdarza się jednak, że widzimy wokół siebie ludzi, którzy mówią: Polska jest tylko dla mnie (...) uczestnicy konkursu starali się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, żeby odsunąć i wyizolować takie zachowania" - powiedział, wręczając dyplomy przedstawicielom laureatówm, wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski. Dodał, że najważniejsze jest przesłanie, które pozostaje po tym konkursie w lokalnych środowiskach.

Wśród nagrodzonych w tym roku znalazła się m.in. młodzież ze szkół w: Bełchatowie, Nysie, Wyszkowie i Jeżewie. Łącznie przyznano sześć równorzędnych nagród - każda w wysokości pięciu tys. zł. Happening zakończyło wspólne zdjęcie kilkudziesięciu jego uczestników oraz nagrodzonych osób wykonane z wieży pobliskiego kościoła św. Anny.

Konkurs - który wspiera powstała w 2010 r. i skupiająca organizacje walczące z nietolerancją Koalicja "Razem Przeciwko Antysemityzmowi" - stawia sobie za cel akcentowanie i promowanie różnorodności kulturowej, jaka wykształciła się w Polsce na przestrzeni jej dziejów. Projekty prac konkursowych mogą mieć formę pracy pisanej, audiowizualnej lub performance'u. Mogą to być także spektakle, happeningi lub projekty internetowe.

Konkurs adresowany jest do placówek i instytucji edukacyjnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz osób fizycznych, którym bliska jest idea Polski tolerancyjnej, otwartej dla wszystkich oraz postawa obywatelskiego sprzeciwu wobec ideologii i zachowań o charakterze ksenofobicznym lub rasistowskim.

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, obchodzony wcześniej jako Dzień Pamięci o Nocy Kryształowej, przypada w rocznicę wydarzeń z 1938 r. 9 listopada 1938 roku hitlerowcy zorganizowali w całych Niemczech pogromy antysemickie; jako pretekst do rozpętania krwawych ataków wykorzystali zabicie w Paryżu niemieckiego dyplomaty przez urodzonego w Niemczech Żyda. W trakcie pogromów zamordowano ponad 90 osób, spalono 171 synagog, splądrowano 7,5 tys. sklepów, a ponad 25 tys. osób deportowano do obozów koncentracyjnych. (PAP)

mja/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)