Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2013

0
Podziel się:

Scenograf Halina Dobrowolska, kostiumograf Marta Kobierska, autor zdjęć Jan
Laskowski, kierownik produkcji Jerzy Rutowicz, reżyser Wincenty Ronisz, operator dźwięku Mariusz
Kuczyński i krytyk Stanisław Janicki to laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2013.

Scenograf Halina Dobrowolska, kostiumograf Marta Kobierska, autor zdjęć Jan Laskowski, kierownik produkcji Jerzy Rutowicz, reżyser Wincenty Ronisz, operator dźwięku Mariusz Kuczyński i krytyk Stanisław Janicki to laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2013.

Statuetki te przyznawane są co roku osobom, których wieloletnia praca w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju polskiej kinematografii i na trwałe zapisała w historii filmu.

"Pociąg", "Do widzenia, do jutra...", "W pustyni i w puszczy", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Miś", "Krótki film o miłości", "Krótki film o zabijaniu", "Cwał", "Chłopi", "Daleko od szosy", "Znachor", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Rodzina Połanieckich" - m.in. te tytuły są na długiej liście filmów i seriali, które współtworzyli tegoroczni laureaci.

Nagrody wręczono im podczas środowej gali w Warszawie. Uroczystość była zarazem okazją do przedświątecznego spotkania polskiego środowiska filmowego. Oprócz laureatów, wzięli w niej udział m.in.: reżyserzy Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Marek Koterski, Filip Bajon, Jan Kidawa-Błoński, a także politycy Ryszard Kalisz i Julia Pitera.

Podziękowania za twórczą pracę złożyli laureatom nagród prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski i dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

"Chciałbym podziękować za wszystko, co dla nas zrobiliście. Dziękuję z sercem wypełnionym wdzięcznością" - mówił prezes SFP. Dyrektor PISF, zwracając się do nagrodzonych, podkreśliła: "Bez państwa nasze życie byłoby uboższe, bez waszych kreacji artystycznych nie byłoby fantastycznych filmów, które oddziaływują na nasze serca i umysły".

Halina Dobrowolska (ur. 1929) jest autorką scenografii np. do filmów: "Nie lubię poniedziałku", "Miś", "Krótki film o miłości", "Krótki film o zabijaniu", "Galimatias, czyli Kogel-Mogel II", "Cwał" oraz serialu "Czterdziestolatek". "Polskie kino zawdzięcza jej m.in. łuczki w domu inżyniera Karwowskiego, które zawładnęły masową wyobraźnią Polaków, a także bar mleczny z łańcuchami i przykręconymi talerzami, na których lądowały pire z dżymem" - przypomniało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Marta Kobierska (ur. 1932) stworzyła kostiumy m.in. do filmów: "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Znachor" i seriali "Chłopi", "Daleko od szosy", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Rodzina Połanieckich". Filmy, przy których jako autor zdjęć pracował Jan Laskowski (ur. 1928), to np.: "Ostatni dzień lata" Tadeusza Konwickiego, "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, "Jowita" i "Do widzenia, do jutra..." Janusza Morgensterna, "Poszukiwany, poszukiwana" i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" Stanisława Barei.

Jerzy Rutowicz (ur. 1928) kierował produkcją m.in. filmów: "Pociąg", "Do widzenia, do jutra...", "Epilog norymberski", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć" i serialu "W pustyni i w puszczy". Operator dźwięku Mariusz Kuczyński związany jest z kinem od lat 50. Jest odpowiedzialny za dźwięk m.in. w filmach: "Obywatel Piszczyk", "Lawa", "Ucieczka z kina +Wolność+".

Wincenty Ronisz (ur. 1934), reżyser filmów dokumentalnych, głównie o tematyce wojennej i historycznej, przez większość życia zawodowego związany był z Wytwórnią Filmową Czołówka. "Po 1989 r. wywabiał obiektywem białe plamy historii Polski, takie jak działalność Armii Krajowej na Wołyniu czy kwestia żołnierzy wyklętych" - podkreśliło Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Dokumenty, które wyreżyserował Ronisz, to m.in. "Kryptonim Pożoga" (1998), "Byliśmy żołnierzami +Jodły+" (2000).

Stanisław Janicki (ur. 1933) to historyk kina, krytyk filmowy, dziennikarz, pisarz, scenarzysta i reżyser. "Trudno nie znać Stanisława Janickiego, choćby z ekranu telewizora. Przez 32 lata (1967-1999) prowadził w Telewizji Polskiej swój program W Starym Kinie (...) Wśród miłośników kina popularnością cieszą się jego książki: +Polscy twórcy filmowi o sobie+ (1962), +Film polski od A do Z+ (1972-1977, trzy wydania), +Film japoński+ (1982), +Polskie filmy fabularne 1902-1988+ (1990), czy +Odeon. Felietony filmowe+ (2012)" - przypomina stowarzyszenie.(PAP)

jp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)