Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono nagrody zwycięzcom I Olimpiady Medialnej

0
Podziel się:

Pięcioro uczniów szkól ponadgimnazjalnych zwycięzców Olimpiady Medialnej
otrzymało nagrody główne - indeksy dwóch warszawskich uczelni. Olimpiada jest konkursem wiedzy i
umiejętności związanych z nowoczesnymi mediami, cyfryzacją oraz poszanowaniem praw autorskich.

Pięcioro uczniów szkól ponadgimnazjalnych zwycięzców Olimpiady Medialnej otrzymało nagrody główne - indeksy dwóch warszawskich uczelni. Olimpiada jest konkursem wiedzy i umiejętności związanych z nowoczesnymi mediami, cyfryzacją oraz poszanowaniem praw autorskich.

Olimpiadę przeprowadzono po raz pierwszym. Zwycięzcy zdobyli indeksy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz opłacone czesne za pierwszy rok nauki na tych uczelniach.

Wręczenie nagród laureatom poprzedził rozegrany w piątek etap finałowy olimpiady.

"Poziom umiejętności, wiedzy i prac przygotowanych przez uczestników był bardzo zróżnicowany. Od słabych prac, po bardzo interesujące, dojrzałe, świadczące o bardzo dobrej znajomości tematyki przez uczestników, i bardzo dobrym posługiwaniu się technikami cyfrowymi. Zwycięzcy we wszystkich etapach olimpiady prezentowali bardzo wysoki poziom" - powiedział PAP członek jury konkursu Robert Bogdański, prezes Fundacji Nowe Media.

W I Olimpiadzie Medialnej wzięło udział blisko 600 uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów. Dwa pierwsze etapy przeprowadzono z wykorzystaniem nowych technologii. Uczestnicy olimpiady odpowiadali na pytania posługując się internetowym systemem egzaminowania. 120 najlepszych z nich zaproszono do trzeciego etapu.

Uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do tego etapu musieli przygotować multimedialną pracę na określony temat. Dla gimnazjalistów brzmiał on: "Jak będzie wyglądać piąta rewolucja w świecie mediów?". W rozwinięciu tematu napisano: "Wiek XX przyniósł nam aż trzy rewolucje, które przeobraziły ład medialny w świecie. Po zmianie, jaką na długo przyniosło wynalezienie druku, jego dominację sto lat temu złamało radio, po drugiej wojnie światowej - telewizja. Wreszcie na przełomie tysiącleci nowy kierunek wyznaczył internet. Czy i co wyłania się zza horyzontu?".

Temat dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych brzmiał: "Czy media rozwiną się kosztem naszej wolności?", a jego rozwinięcie: "Informacja staje się walutą, którą płacimy za dostęp do usług, ale także za dostęp do innych informacji. Waluta ta zyskuje na wartości, gdy są to informacje o nas samych. Sposobów na jej pozyskanie i udostępnianie przybywa w tempie równym rozwojowi nowych technologii. Czy czeka nas konflikt między wolnością mediów a osobistą wolnością każdego z nas, a może on już się rozgrywa?".

Podczas etapu finałowego uczestnicy musieli bronić swoich prac przed komisją, odpowiadając na jej pytania - takie zadanie mieli gimnazjaliści, lub prowadząc mini-debatę oksfordzką - takie było zadanie licealistów. W etapie finałowym wzięło udział 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i 12 gimnazjalistów.

Zwycięzcy konkursu w kategorii gimnazjalnej w nagrodę otrzymali sprzęt multimedialny.

Organizatorem Olimpiady Medialnej jest Fundacja Nowe Media przy współudziale Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Partnerami fundacji w tym przedsięwzięciu są m.in. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Fundacja Nowe Media powstała w 2008 r. Jej celem jest rozwijanie zainteresowań dziennikarskich oraz propagowanie ideałów rzetelnego dziennikarstwa wśród młodzieży w Polsce i za granicą. (PAP)

dsr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)