Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono Śląskie Nagrody im. Juliusza Ligonia

0
Podziel się:

Badacz i działacz ruchu ekumenicznego ks. dr hab. Józef Budniak,
założycielka i szefowa Hospicjum Cordis dr Jolanta Grabowska-Markowska, nestor polskiej wokalistyki
operowej Bogdan Paprocki oraz samorządowiec i europarlamentarzysta dr Jan Olbrycht to tegoroczni
laureaci Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia.

Badacz i działacz ruchu ekumenicznego ks. dr hab. Józef Budniak, założycielka i szefowa Hospicjum Cordis dr Jolanta Grabowska-Markowska, nestor polskiej wokalistyki operowej Bogdan Paprocki oraz samorządowiec i europarlamentarzysta dr Jan Olbrycht to tegoroczni laureaci Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia.

Nagroda ta jest już od 46 lat przyznawana wybitnym osobom i instytucjom, które szczególnie zasłużyły się dla regionu. Wyróżnienia 37. jej edycji wręczono w sobotę podczas uroczystości w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Ks. dr hab. Józef Budniak - obecnie kierownik Zakładu Teologii Ekumenicznej w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - został uhonorowany "za pokorę w posłudze kapłańskiej, osobistą godność oraz ekumeniczne inspiracje w codziennej pracy duszpasterskiej, naukowej i społecznej". Ks. Budniak jest m.in. współpomysłodawcą organizowanych od 1990 r. dożynek ekumenicznych w gminie Brenna.

Dr Jolantę Grabowską-Markowską kapituła wyróżniła w uznaniu jej "wieloletniej i konsekwentnej działalności na rzecz osób potrzebujących opieki i za ogromne serce dla dzieci codziennie doświadczanych" Dr Grabowska-Markowska założyła i ciągle rozwija pierwsze na Śląsku stacjonarne hospicjum dla dorosłych i pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum dla dzieci, pomagające umierającym na raka i przygotowujące ich do godnej śmierci.

Wybitny tenor Bogdan Paprocki otrzymał nagrodę "za ogromny wkład w polską wokalistykę, piękno i doskonałość warsztatu twórczego, umiłowanie oraz wierność Ziemi Śląskiej". We wrześniu w bytomska Opera Śląska, z którą śpiewak od lat pozostaje związany, uczciła podwójny jubileusz Paprockiego: 90. urodziny i 70-lecie pracy artystycznej. W zastępstwie chorego Paprockiego w sobotę nagrodę odebrała jego córka.

Samorządowca i europarlamentarzystę dr. Jana Olbrychta, który w czwartek został wybrany szefem Intergrupy URBAN w PE, nagrodzono "za prawość, pracowitość, umiejętność budowania więzi międzyludzkich w czasach kształtowania się samorządności lokalnej". Członkowie kapituły podkreślali, że jako marszałek woj. śląskiego w latach 1998-2002 Olbrycht znacząco przyczynił się do integracji subregionów utworzonego wówczas województwa.

Nagrodę im. Juliusza Ligonia ustanowiło w 1963 r. Stowarzyszenie PAX. Obecnie przyznaje ją co trzy lata Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Jej pierwszym laureatem był śląski pisarz Gustaw Morcinek.

W skład kapituły nagrody wchodzą: biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Gerard Bernacki (przewodniczący), przewodnicząca okręgu "Civitas Christiana" w Katowicach Bożena Chmielewska, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. Józef Śliwiok, dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki oraz teolog ks. dr hab. Jan Górecki.

Juliusz Ligoń (1823-89) był działaczem narodowym i poetą. Prowadził polską działalność oświatową. Współpracował z pismami w zaborze pruskim i w Galicji, publikując wiersze, dramaty, artykuły, opowiadania i gawędy. Uważany jest za współtwórcę regionalnego dramatu ludowego na Górnym Śląsku. (PAP)

mtb/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)