Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono Wrocławską Nagrodę Teatralną i Muzyczną

0
Podziel się:

Aktorka i reżyserka Barbara Wysocka została uhonorowana tegoroczną
Wrocławską Nagrodą Teatralną. Nagrody Muzyczne trafiły do solistki Opery Wrocławskiej Aleksandry
Kubas oraz rapera i kompozytora Łukasza L.U.C Rostkowskiego.

*Aktorka i reżyserka Barbara Wysocka została uhonorowana tegoroczną Wrocławską Nagrodą Teatralną. Nagrody Muzyczne trafiły do solistki Opery Wrocławskiej Aleksandry Kubas oraz rapera i kompozytora Łukasza L.U.C Rostkowskiego. *

Wyróżnienia zostały wręczone we wtorek wieczorem podczas gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Wrocławska Nagroda Teatralna jest przyznawana od 2005 r. Kapituła nagrody składa się z wrocławskich dziennikarzy i krytyków teatralnych. Zwycięzca otrzymuje 10 tys. zł., które ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Z kolei Wrocławska Nagroda Muzyczna jest przyznawana od 2000 r. Od tegorocznej edycji wyróżnienie jest przyznawane w dwóch kategoriach: muzyka poważna oraz muzyka rozrywkowa. Ich laureaci otrzymują również 10 tys. zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia. Wcześniej Wrocławska Nagroda Muzyczna była wyróżnieniem honorowym. W tym roku po raz pierwszy ceremonie wręczenia nagrody teatralnej i muzycznej zostały połączone.

Barbara Wysocka została nagrodzona "za udaną próbę poszukiwania alternatywnego języka teatralnego w spektaklu +Kaspar+". Aleksandra Kubas Wrocławską Nagrodę Muzyczną w kategorii muzyka poważna otrzymała za "znakomite kreacje w przedstawieniach Opery Wrocławskiej". Z kolei Łukasz L.U.C Rostkowski zdobył wyróżnienie w kategorii muzyka rozrywkowa za płytę "39/89 Zrozumieć Polskę".

W tym roku do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej oprócz zwycięzców nominowano: aktora i reżysera Grzegorza Brala "za głębokie, egzystencjalne odczytanie klasyki w spektaklu +Macbeth+" oraz twórcę i działacza teatralnego Jarosława Freta "za Międzynarodowy Festiwal Teatralny Świat Miejscem Prawdy, czyli za wykreowanie zdarzenia artystycznego na międzynarodową skalę, które przywróciło Wrocław na mapę światowego teatru".

W kategorii muzyka poważna nominacje do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej otrzymali: Paweł Mykietyn za "Pasję wg św. Marka" (prawykonanie podczas festiwalu Wratislavia Cantans) oraz Lutosławski Quartet Wrocław za płytę prezentującą kameralną twórczość Witolda Lutosławskiego. Natomiast w kategorii muzyka rozrywkowa Piotr Damasiewicz za kompozycję "Hadrony" (prawykonanie podczas festiwalu Jazztopad 2008) oraz Sławek Dudar za płytę "Brand New World".

Barbara Wysocka ukończyła Wydziały Aktorski i Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Jest aktorką Starego Teatru w Krakowie. Laureatką wielu nagród, m.in. za role Agnieszki w "Ósmym dniu tygodnia" Marka Hłaski w reż. Armina Petrasa, Judyty w "Księdzu Marku" Słowackiego w reż. Michała Zadary, Kasandry w "Odprawie posłów greckich" Kochanowskiego w reż. Michała Zadary. W macierzystym teatrze wyreżyserowała "Klątwę" Wyspiańskiego i "Pijaków" Bohomolca, we Wrocławskim Teatrze Współczesnym "Kaspara" Petera Handkego. Zrealizowała też "Operę dokumentalną o Okrągłym Stole" Tadeusza Wieleckiego, a w Teatrze Wielkim w Warszawie "Zagładę domu Usherów" Philipa Glassa. Nominowana do paszportu Polityki 2009 w kategorii Teatr.

Aleksandra Kubas w 2008 r. ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Danuty Paziuk-Zipser. Od sezonu artystycznego 2008/2009 jest solistką Opery Wrocławskiej, w której wykonuje takie partie jak: Gilda (Rigoletto G. Verdiego), Zuzanna ("Wesele Figara" W.A. Mozarta), Adina ("Napój miłosny" G. Donizettiego), czy Hanna ("Straszny dwór" St. Moniuszki). W maju 2009 otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Śpiewaczka. W październiku 2009 r. zajęła pierwsze miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków Operowych we Lwowie. Jej występy cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko krytyki, ale i publiczności.

Łukasz L.U.C Rostkowski jest reżyserem, raperem, kompozytorem i producentem. Obecnie związany z Wrocławiem. L.U.C. jest założycielem, wokalistą i współproducentem zespołu Kanał Audytywny. Od kilku lat realizuje własne projekty. Jego ostatni album "39/89 Zrozumieć Polskę" to charakterystyczne dla dotychczasowej muzycznej twórczości autora nieklasyfikowalne brzmienia nowego jazzu, muzyki kameralnej i filmowej, które stanowią intrygujące tło dla głosów kluczowych postaci przeszłości, m.in. Stefana Starzyńskiego, Adolfa Hitlera, Władysława Gomułki, Wojciecha Jaruzelskiego, Jana Pawła II, Lecha Wałęsy oraz Tadeusza Mazowieckiego.(PAP)

pdo/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)