Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strefa schengen
26.04.2011 12:39

Wrócą granice w UE? Są przeciw Schengen

Po tygodniach sporów o tunezyjskich imigrantów władze Francji i Włoch są teraz gotowe dojść do porozumieni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po tygodniach sporów o tunezyjskich imigrantów władze Francji i Włoch są teraz gotowe dojść do porozumienia, wspólnie kwestionując umowę z Schengen - pisze we wtorek dziennik _ Liberation _. Widzi on w tym przejaw groźnego _ neopopulizmu _.

Sprawa nielegalnych imigrantów z Tunezji to jeden z najbardziej drażliwych punktów szczytu francusko-włoskiego, który odbędzie się we wtorek w Rzymie z udziałem premiera Włoch Silvio Berlusconiego i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego.

W ubiegłym tygodniu władze w Paryżu poinformowały, że rozważają możliwość zawieszenia w pewnych sytuacjach stosowania przez siebie przepisów układu z Schengen o swobodnym przemieszczaniu się osób wewnątrz UE.

Lewicowy dziennik _ Liberation _ zamieszcza we wtorek na pierwszej stronie zdjęcie szlabanu z napisem _ stop _, tytułując: _ Europa - powrót granic? _.

_ - Pod pretekstem przybycia do Europy kilku tysięcy tunezyjskich imigrantów Sarkozy i Berlusconi są gotowi zakwestionować swobodny przepływ ludności w strefie Schengen _ - twierdzi lewicowa gazeta. _ - Nie łudźmy się: przyjrzeć się na nowo klauzulom tych umów (z Schengen) oznacza w rzeczywistości - porwać się na to, co ostało się z europejskiej dynamiki _ - ocenia.

W jej opinii, pomysł ograniczeń w stosowaniu układu z Schengen z 1985 roku ma na celu _ schlebianie ksenofobicznej i eurofobicznej części krajowych wyborców _. Zdaniem gazety, jest to wyraz _ neopopulizmu _, _ dużo groźniejszego od kilku tysięcy tunezyjskich imigrantów _.

O możliwym _ powrocie granic w Europie _ pisze też ekonomiczny dziennik _ La Tribune _, który zauważa, że _ Paryż chce mieć większy margines manewru, aby w razie potrzeby przywrócić kontrole na swoich granicach _.

Konserwatywne _ Le Figaro _ uważa natomiast, że pomysł ograniczenia zapisów o swobodnym przepływie ludności w UE _ jest właściwą odpowiedzią na wyzwania migracyjne _ i konsekwencje _ arabskiej wiosny _. _ Francja ma rację, gdy domaga się rewizji konwencji z Schengen _ - pisze _ Le Figaro _, dodając, że ten układ _ nie wytrzymuje próby _ ostatnich rewolt w świecie arabskim.

Francuskie władze zablokowały 17 kwietnia na kilka godzin przejazd pociągów jadących z Włoch, aby powstrzymać napływ do Francji tunezyjskich nielegalnych imigrantów. Pogłębiło to napięcie w relacjach Paryża i Rzymu, które pojawiło się, gdy władze włoskie ogłosiły, że wydadzą ponad 20 tys. Tunezyjczykom tymczasowe zezwolenia na pobyt, umożliwiające im poruszanie się po całej strefie Schengen.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t75241.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/francja;lamiac;uklad;z;schengen;podkopuje;ue,253,0,814333.html) Francja łamiąc układ z Schengen podkopuje UE Blokując napływ arabskich imigrantów z Włoch, Francja złamała porozumienie w sprawie swobodnego przepływu osób wewnątrz Unii Europejskiej - ocenia hiszpański dziennik _ El Pais _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t138010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chca;zawiesic;schengen;-;przez;imigrantow,88,0,817240.html) Chcą zawiesić Schengen - przez imigrantów To reakcja Francuzów na napływ nielegalnych imigrantów z Afryki wjeżdżających do kraju przez Włochy.
Tagi: strefa schengen, schengen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz