Notowania

wiadomości
06.02.2013 14:55

Wrocław: 15 finalistów konkursu "Nakręć wiersz"

Etiudy filmowe 15 autorów znalazły się w finale konkursu "Nakręć wiersz", którego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas odbywającego się w kwietniu we Wrocławiu 18. Europejskiego Portu Literackiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Etiudy filmowe 15 autorów znalazły się w finale konkursu "Nakręć wiersz", którego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas odbywającego się w kwietniu we Wrocławiu 18. Europejskiego Portu Literackiego.

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie etiudy filmowej, dla której kanwą był wybrany utwór poetycki. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono kilkadziesiąt prac z Polski i innych krajów europejskich.

"Wiele etiud bardzo odważnie potraktowało interpretowane wiersze, nadając im zupełnie nowy charakter, by wymienić chociażby +Mokotów+ Krzysztofa +Grabaża+ Grabowskiego zagrany na akordeonie czy dubstepowego +Fryzjera+ na podstawie utworu Tadeusza Pióro" - podało w komunikacie wrocławskie wydawnictwo Biuro Literackie, organizator konkursu.

Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony podczas 18. edycji festiwalu Europejski Port Literacki, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach od 19 do 21 kwietnia. Zwycięzcę konkursu, który otrzyma 12 tys. zł, wyłoni jury pod przewodnictwem twórcy filmów animowanych i laureata Oscara Zbigniewa Rybczyńskiego. Swojego laureata wskaże też publiczność festiwalowa.

Gościem tegorocznej edycji 18. Europejskiego Portu Literackiego będzie Herta Mueller, laureatka literackiej nagrody Nobla z 2009 r. Wizycie towarzyszyć będzie polska premiera książki "Kolaże".

Od pierwszej edycji w 1996 roku festiwal Port Literacki Wrocław gościł artystów z kilkudziesięciu krajów świata. Od dwóch lat festiwal realizowany jest w ramach działań przygotowujących Wrocław do Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W zeszłym roku zaproszono m.in. Laurie Anderson i Edmunda White'a. W tym roku obok Herty Mueller wrocławski festiwal odwiedzą m.in. laureatka Pulitzera Jorie Graham oraz zaliczany do najwybitniejszych prozaików świata arabskiego Hasan Blasim. (PAP)

pdo/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz