Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: ASEPS 2011 - konferencja fizyków z Europy i Azji

0
Podziel się:

Przegląd najważniejszych tematów współczesnej fizyki oraz opracowanie zasad
współpracy naukowców w ramach dużych ośrodków badawczych to główne tematy konferencji naukowej
ASEPS 2011, która rozpoczęła się w środę we Wrocławiu.

Przegląd najważniejszych tematów współczesnej fizyki oraz opracowanie zasad współpracy naukowców w ramach dużych ośrodków badawczych to główne tematy konferencji naukowej ASEPS 2011, która rozpoczęła się w środę we Wrocławiu.

W konferencji bierze udział kilkudziesięciu wybitnych fizyków z Europy i Azji. Jak powiedział w rozmowie z PAP prof. Maciej Kolwas z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, cześć dyskusji zaplanowanych podczas konferencji zostanie poświęconych przeglądowi najważniejszych tematów współczesnej fizyki.

"Następnie chcemy zastanowić się nad formami współpracy w dużych instytucjach badawczych. Znajdujące się tam urządzenia badawcze należy wykorzystywać efektywniej. W tym celu trzeba nawiązać bardzo szeroką współpracę, nie tylko pomiędzy sąsiadującymi państwami, ale również w skali globalnej" - tłumaczył naukowiec.

W części warsztatowej konferencji jej uczestnicy mają dyskutować nad problemami związanymi ze szkoleniem nowej kadry fizyków. "Z różnych powodów naukowców w tej dziedzinie jest coraz mniej" - zauważył Kolwas.

Pytany o główne obszary badawcze współczesnej fizyki naukowiec wskazał fizykę ciała stałego, która - jak mówił - stworzyła podstawy pod technologię informatyczną. Drugim ważnym zagadnieniem są - według niego - tzw. badania wyprzedzające. "Chodzi o badania, które prowadzą ośrodek CERN (ośrodek naukowo-badawczy położony na przedmieściach Genewy - PAP) i duże instytuty w Azji. Interesujące, że w tych ośrodka można przeprowadzać bardzo skomplikowane doświadczenia, a naukowcy potrafią zapanować nad tzw. układami złożonymi. Fizyka układów złożonych to jest wielkie wyzwanie dla ludzkości. Przy pomocy fizyki układów złożonych możemy poznać nie tylko strukturę materii i próbować poznać historię wszechświata, ale również możemy spojrzeć bardzo daleko w kosmos. Możemy też modelować bardzo złożone procesy, np. socjologiczne, i próbować modelować procesy finansowe" - wyjaśnił naukowiec.

Konferencję ASEPS 2011 zorganizowało Wrocławskie Centrum Badań EIT+ wspólnie z francuskimi, niemieckimi i polskimi towarzystwami fizyków. Konferencja, która zakończy się w sobotę, wpisuje się w kalendarz wydarzeń organizowanych w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE. (PAP)

pdo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)