Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: B. prezydent Niemiec von Weizsaecker odbierze Wrocławską Profesurę

0
Podziel się

Richard von Weizsaecker, b. prezydent Niemiec, zostanie uhonorowany w piątek
Wrocławską Profesurą im. Fritza Sterna, amerykańskiego historyka, niemieckiego pochodzenia. Będzie
on pierwszą osobą uhonorowaną tym tytułem

bEhAxLbF

Richard von Weizsaecker, b. prezydent Niemiec, zostanie uhonorowany w piątek Wrocławską Profesurą im. Fritza Sterna, amerykańskiego historyka, niemieckiego pochodzenia. Będzie on pierwszą osobą uhonorowaną tym tytułem

Wrocław uruchamia przedsięwzięcie o charakterze akademickim - Wrocławską Profesurę im. Fritza Sterna - poinformował w poniedziałek prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. "Chodzi o to, aby przyjeżdżał na zaproszenie kapituły im. Sterna wybitny naukowiec, który wygłosi tutaj kilka odczytów i pobędzie jakiś czas w mieście" - mówił Dutkiewicz.

Dodał, że udało się - i to głównie dzięki prof. Fritzowi Sternowi - zestawić bardzo prominentną kapitułę. Honorowym przewodniczącym został sam Stern; w kapitule znaleźli się m.in.: prof. Jerzy Szacki, prof. Marcin Król, prof. Elżbieta Matynia, Janusz Reiter, dr Anna Hofmann, prof. Tadeusz Luty i dr Hana Cervinkova.

bEhAxLbH

W tym roku wykład wygłosi b. prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker, który drugiego dnia wizyty we Wrocławiu zwiedzi miasto i odbierze Wrocławską Profesurę. Później goście - Stern i von Weizsaecker - wezmą udział w dyskusji panelowej "Sąsiedztwo zobowiązuje. Polska i Niemcy wobec wyzwań globalizacji". Moderatorem będzie Janusz Reiter, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w latach 90. ambasador Polski w Niemczech.

Organizatorem pierwszej edycji Wrocławskiej Profesury jest Uniwersytet Wrocławski ale o jej organizację mogą ubiegać się wszystkie wrocławskie uczelnie w drodze konkursu. "Chcieliśmy, aby pierwszą edycję organizował Uniwersytet Wrocławski ze względu na honorowy doktorat nadany prof. Sternowi przez uczelnię, który jest bardzo ważny dla naukowca i zawsze w swoim życiorysie podaje tę informację" - mówił Dutkiewicz.

Sam Stern odbierając w 2002 r. doktorat honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego powiedział, że jego czterej pradziadkowie i obaj dziadkowie byli doktorami Uniwersytetu Wrocławskiego. "W Auli Leopoldyńskiej doktoraty odebrali mój ojciec i moja matka. Jestem wzruszony, że i mnie spotkał ten honor" - mówił Stern podczas uroczystości we Wrocławiu. Cytat ten przypomina na swoich stronach Uniwersytet Wrocławski.

Fritz Stern urodził się we Wrocławiu. Stąd na kilka tygodni przed nocą kryształową jako 12-latek wyemigrował do USA. Studia ukończył w Stanach Zjednoczonych. Stern zajmuje się niemiecką kulturą polityczną XIX i XX w.

bEhAxLbN

Jak informuje Uniwersytet Wrocławski Stern był wyróżniony m.in. śląską nagrodą kulturalną przez rząd Dolnej Saksonii, nagrodą pokojową przez niemieckich księgarzy, nagrodą "Most" przyznawaną wspólnie przez Zgorzelc i Goerlitz oraz nagrodą im. Marion Doenhoff. Jest też laureatem nagrody Niemieckiej Fundacji Narodowej, która w 2005 r. na jego wniosek ustanowiła stypendia dla młodych naukowców z Polski i Niemiec. Organizację konkursu stypendialnego i opiekę nad laureatami powierzono Centrum Brandta UWr oraz Viadrinie.

Richard von Weizsaecker, urodził się w Stuttgarcie, szósty prezydent Republiki Federalnej Niemiec, należał do CDU. (PAP)

umw/ ls/

bEhAxLci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)