Notowania

wiadomości
25.04.2013 15:58

Wrocław: Cztery oferty na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki

Cztery oferty złożono w przetargu na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki i znajdującego się przy nim podziemnego parkingu. Forum powinno być gotowe do końca 2014 r., o rok później, niż zakładał pierwotny termin.

Podziel się
Dodaj komentarz

Cztery oferty złożono w przetargu na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki i znajdującego się przy nim podziemnego parkingu. Forum powinno być gotowe do końca 2014 r., o rok później, niż zakładał pierwotny termin.

Jak powiedział PAP w czwartek rzecznik prasowy spółki Wrocławskie Inwestycje Marek Szempliński, obecnie budynek Forum jest gotowy w ok. 50 proc., ale nie jest to jeszcze stan surowy zamknięty. Brakuje m.in. poszycia dachu, nie są też wstawione wszystkie okna. Podziemny parking przy głównym budynku jest z kolei gotowy w 70 proc.

Oferty na dokończenie budowy złożyły cztery firmy. Najtańsza z nich opiewa na kwotę ponad 243 mln zł, a najdroższa na blisko 381 mln zł. "Głównym zadaniem firmy, który wygra przetarg, będzie m.in. montaż wszystkich instalacji, wykonanie elewacji oraz wszystkie prace wykończeniowe. W tej chwili musimy przestudiować wszystkie oferty i będziemy się starali jak najszybciej podpisać umowę" - dodał rzecznik.

Obecnie na budowie prowadzone są prace zabezpieczające, w ramach których trwa m.in. montaż stolarki okiennej. Umowa z firmą prowadzącą prace została podpisana do końca czerwca z możliwością przedłużenia.

Budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 r., ale w październiku 2012 r. poprzedni wykonawca - Mostostal Warszawa - wypowiedział umowę na jego budowę. Firma opuściła plac budowy, zostawiając budynek w stanie otwartym surowym.

Wartość inwestycji to prawie 300 mln zł, a niemal połowa tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych. Już wiadomo, że koszt budowy będzie większy, jednak do czasu wyłonienia nowego wykonawcy inwestor nie chce szacować, ile ostatecznie będzie kosztować ta inwestycja.

Narodowe Forum Muzyki powstaje na Placu Wolności, w samym centrum Wrocławia, tuż obok Opery Wrocławskiej i jednej z głównych ulic Wrocławia - ul. Świdnickiej. W budynku zaplanowano: salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. mkw.

Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku swoje siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

W obiekcie znajdzie się również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie parking podziemny na ok. 700 miejsc.(PAP)

mic/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz