Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Do 12 lipca deweloperzy mogą składać oferty na budowę WUWY 2

0
Podziel się:

Do 12 lipca deweloperzy mogą składać oferty na budowę wzorcowego osiedla
WUWA 2 we Wrocławiu. Osiedle, w którym rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi społeczne,
będzie wizytówką miasta podczas sprawowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Do 12 lipca deweloperzy mogą składać oferty na budowę wzorcowego osiedla WUWA 2 we Wrocławiu. Osiedle, w którym rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi społeczne, będzie wizytówką miasta podczas sprawowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

We wtorek odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono harmonogram prac przy budowie WUWY 2, zwanej też "Nowymi Żernikami".

Jak powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa wrocławskiego magistratu Piotr Fokczyński, do 12 lipca deweloperzy mogą składać oferty na budowę pierwszej cześć budynków mieszkalnych, które powstaną na 10-hektraowej działce. Ten etap budowy osiedla ma się zakończyć w 2016 r.

"Będą to budynki, w których znajdzie się około 700 mieszkań. Do 2016 r. powstanie również sieć dróg osiedlowych i dojazdowych oraz przestrzenie publiczne na osiedlu" - powiedział Fokczyński.

Fokczyński podkreślił, że propozycje składane przez deweloperów muszą być zgodne z ideą, która przyświeca budowie WUWY 2. Osiedle ma być miejscem służącym integracji społecznej, a proponowane rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi pomiędzy jego mieszkańcami. Istotnymi elementami WUWY 2 mają być również rozwiązania ekologiczne dotyczące transportu, gospodarki odpadami i wodą.

Cześć mieszkalna ma być finansowana przez inwestorów, którzy będą mogli korzystać z projektów opracowanych przez zespołu około 40 wrocławskich architektów. W obrębie osiedla powstaną zarówno duże budynki wielorodzinne, jak i mniejsze jednostki oraz domy jednorodzinne - szeregowe i wolnostojące. Oś kompozycyjną osiedla mają wyznaczać dwa pasy zieleni.

W pierwszej części osiedla powstaną również budynki użyteczności publicznej, których budowę sfinansuje miasto. Chodzi przede wszystkim o dom kultury, który znajdzie się w centralnej części osiedla. Powstanie również przedszkole i żłobek oraz przychodnia, w której będzie przyjmował lekarz rodzinny. Zaplanowano również budowę lokali usługowych i handlowych. "To będzie osiedle, które oprócz noclegowni, będzie miejscem, gdzie ludzie będą mogli spotykać się z sobą, oddać dzieci pod opiekę, a w domu kultury uczestniczyć w spotkaniach, dzięki którym będą się społecznie integrować" - mówił Fokczyński.

Osiedle powstanie na ponad 50-hektarowej działce w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu wybudowanego na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. Po 2016 r. sukcesywnie będą powstawać kolejne kwartały osiedla.

Przedsięwzięcie budowy wzorcowego zespołu mieszkaniowego nawiązuje do wrocławskiego osiedla WUWA, które powstało w 1929 r. i jest perełką architektury modernistycznej. WUWA powstała na obrzeżach Parku Szczytnickiego i terenów wystawowych przy wrocławskiej Hali Stulecia w ramach wystawy "Mieszkanie i Miejsce Pracy" (Wohnung und Werkraum Ausstellung"). Osiedle było odpowiedzią wrocławskich architektów na ówczesne problemy urbanistyki i architektury mieszkaniowej. WUWA jest wzorcowym przykładem modernistycznych budynków mieszkalnych o rożnych gabarytach, standardzie i przeznaczeniu. Na świecie powstało jedynie osiem takich wzorcowych osiedli, a wrocławskie do dziś przetrwało w niemal niezmienionych założeniach urbanistycznych. (PAP)

pdo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)