Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Kolejka połączy lotnisko z dworcem zachodnim

0
Podziel się

Projekt budowy nowej linii kolejowej łączącej lotnisko z dworcem Wrocław -
Zachodni zaprezentowano w piątek w dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim. Inwestycja ma kosztować
ok. 70 mln zł.

bEikqbvp

Projekt budowy nowej linii kolejowej łączącej lotnisko z dworcem Wrocław - Zachodni zaprezentowano w piątek w dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim. Inwestycja ma kosztować ok. 70 mln zł.

Nowa linia kolejowa zostanie poprowadzona od budowanego terminala portu lotniczego, wokół pasa startowego do stacji Wrocław - Zachodni - powiedział marszałek województwa Marek Łapiński. Długość planowanego odcinka wyniesie ok. 8,6 km, linia ma być jednotorowa i zelektryfikowana, z jednym przystankiem końcowym w pobliżu powstającego terminala.

"Trasa powstanie z wykorzystaniem fragmentów dawnej bocznicy wojskowej i będzie przebiegała wzdłuż terenów przejętych przez samorząd województwa od Agencji Mienia Wojskowego" - mówił marszałek.

bEikqbvr

Projekt zakłada połączenie nowej linii z już istniejącymi szlakami komunikacyjnymi w okolicy stacji Wrocław - Zachodni, co pozwoli kursującym na tej trasie pociągom dojazd do najważniejszych wrocławskich dworców Wrocław - Główny i Wrocław - Nadodrze.

"Projekt ma bardzo duże znaczenie zarówno dla rozwoju kolejowego transportu aglomeracyjnego jak i regionalnego. Umożliwi on m.in. dojazd na lotnisko mieszkańcom Jeleniej Góry i Wałbrzycha. Prowadzimy rozmowy z władzami PKP PLK i Portu Lotniczego na temat realizacji projektu" - powiedział Łapiński.

Harmonogram prac zakłada, że studium wykonalności projektu będzie gotowe do końca lata 2011 r., a ogłoszenie przetargu w formule "projektuj i buduj" nastąpi w drugiej połowie 2011 r. "Szanse, że zdążymy z budową do Euro 2012, są jednak bardzo małe" - przyznał marszałek.

Koszt całej inwestycji to ok. 70 mln zł. (PAP)

bEikqbvx

mic/ bos/ gma/

bEikqbvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)