Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Kolejne dwie osoby zatrzymane za korupcję w sporcie

0
Podziel się

Kolejne dwie osoby zatrzymali agencji CBA w związku ze śledztwem dotyczącym
korupcji w polskiej piłce nożnej. To już 171 osób zatrzymanych przez CBA do tej sprawy.

bEivewmt

Kolejne dwie osoby zatrzymali agencji CBA w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej. To już 171 osób zatrzymanych przez CBA do tej sprawy.

Jak poinformował Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zatrzymani to: 45-letni Jacek P., prezes centrum odzieżowego z okolic Łodzi oraz jego pracownik 56-letni Grzegorz S.. Mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące kupowania meczów II i III ligi oraz Pucharu Polski przez klub Pogoń Szczecin.

"Podejrzewamy, że łapówki za jeden mecz mogły sięgać nawet 100 tys. zł. Wobec Jacka P. prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 20 tys. zł, a wobec jego podwładnego 10 tys. zł" - mówił Dobrzyński.

bEivewmv

171 osobom zatrzymanym do tej pory przez CBA przedstawiono blisko 920 zarzutów.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ponad 320 osobom: sędziom, trenerom, m.in. byłemu selekcjonerowi drużyny narodowej Januszowi W., oraz byłemu reprezentantowi kraju, a później trenerowi Dariuszowi W., piłkarzom, a także obserwatorom i działaczom, m.in. byłemu przewodniczącemu Kolegium Sędziów PZPN Jerzemu G.

W kwietniu 2009 r. wrocławski Sąd Okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która "ustawiała" wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia b. prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a działacza piłkarskiego Ryszarda Forbricha, pseudonim Fryzjer, na 3,5 roku więzienia.

W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżono karę do 3 lat więzienia. Na ławie oskarżonych zasiadło wówczas 17 osób - działaczy Arki, obserwatorów PZPN, sędziów i jeden piłkarz.

bEivewmB

Wszyscy zostali uznani za winnych, ale sąd apelacyjny częściowo zmienił wyroki dziewięciu oskarżonym, obniżając w większości zasądzony wcześniej wymiar kar.

We wrześniu 2009 r. na karę 3 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat i grzywnę w wysokości 100 tys. zł kielecki sąd skazał b. trenera Korony Kielce Dariusza W. Wobec jego asystenta Andrzeja W. sąd orzekł karę 2,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 30 tys. zł grzywny.

Pod koniec grudnia 2010 r. 27 osób, głównie działaczy i piłkarzy Górnika Polkowice, oskarżonych o kupowanie meczów dobrowolnie poddało się karze. Sąd Rejonowy w Lubinie skazał ich na kary więzienia w zawieszeniu oraz wysokie grzywny.(PAP)

umw/ abr/

bEivewmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)