Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Konferencja naukowa o kulturze medycznej islamu

0
Podziel się:

Starożytne korzenie medycyny arabskiej czy rozwój wiedzy medycznej na
przestrzeni wieków w islamskich kręgach kulturowych to niektóre z zagadnień poruszanych podczas
dwudniowej konferencji naukowej "Kultura medyczna islamu", która we wtorek rozpoczęła się we
Wrocławiu.

Starożytne korzenie medycyny arabskiej czy rozwój wiedzy medycznej na przestrzeni wieków w islamskich kręgach kulturowych to niektóre z zagadnień poruszanych podczas dwudniowej konferencji naukowej "Kultura medyczna islamu", która we wtorek rozpoczęła się we Wrocławiu.

Sympozjum jest pierwszym z cyklu konferencji poświęconych kulturze i tradycjom medycznym krajów Afryki i Azji, który organizuje Zakład Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego oraz Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Etnograficznym.

W konferencji biorą udział antropolodzy kultury, historycy oraz przedstawiciele nauk medycznych.

Podczas pierwszego dnia sympozjum naukowcy rozmawiali o alchemicznych praktykach medycznych w świcie islamu czy o średniowiecznych zabiegach higienicznych i leczniczych Słowian w relacjach arabskich podróżników. Mówiono również o opiece medycznej nad dzieckiem w islamie oraz nakazach dobroczynności w arabskim kręgu kutrowym w kontekście działań pierwszych muzułmańskich szpitali.

W środę, ostatniego dnia konferencji, naukowcy wysłuchają m.in. referatów na temat etyki lekarza w kulturze muzułmańskiej czy problematyki związanej z eutanazją w krajach arabskich.

Uczestnicy konferencji, która odbywa się we wrocławskim Muzeum Etnograficznym, mogą zwiedzić wystawę pt."Kultura medyczna islamu".

Na ekspozycji można zobaczyć ponad 100 eksponatów, a wśród nich m.in. przywiezione ze Stambułu reprodukcje średniowiecznych miniatur tureckich, które przedstawiają wnętrza muzułmańskich aptek, prezentują ówczesny stan wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała oraz zabiegi medyczne stosowane przez lekarzy i farmaceutów arabskich w tamtych czasach.

Na ekspozycji prezentowany jest także zbiór amuletów ochronnych z obszaru Sudanu pochodzący z prywatnej kolekcji prof. Bogdana Żurawskiego, który od 30 lat prowadzi badania archeologiczne w tej części świata. Składają się one najczęściej z inskrypcji zapisanych na pergaminie lub papierze, zawiniętych w opakowania ze zwierzęcej skóry.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)