Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław lat sześćdziesiątych - wystawa fotografii Tomasza Olszewskiego

0
Podziel się:

"Wrocław lat 60-tych XX w." to tytuł wystawy fotograficznej Tomasza
Olszewskiego, którą będzie można oglądać na wrocławskim rynku tuż przy pomniku Aleksandra Fredry.
Wśród ponad 100 prac znalazło się wiele zdjęć reportażowych, pokazujących życie ulicy.

"Wrocław lat 60-tych XX w." to tytuł wystawy fotograficznej Tomasza Olszewskiego, którą będzie można oglądać na wrocławskim rynku tuż przy pomniku Aleksandra Fredry. Wśród ponad 100 prac znalazło się wiele zdjęć reportażowych, pokazujących życie ulicy.

"Miasto ruin i wielki plac budowy. Mknące po drogach warszawy i syreny. Pierwsze spódniczki mini i kocie okulary przeciwsłoneczne. Tak wyglądał Wrocław w lat 60. XX wieku! Takie miasto utrwalił na kliszy Tomasz Olszewski. Takie miasto zobaczymy na wystawie plenerowej" - powiedziała PAP w niedzielę Ewa Pluta, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego we Wrocławiu - współorganizator wystawy.

Pozostałymi organizatorami są: Wydawnictwo Via Nova, Biuro Promocji Miast Wrocławia.

Z kolei Marzena Smolak, kuratorka wystawy dodała, że po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie ponad 100 zdjęć, a w albumie towarzyszącym wystawie znalazło się 200 fotografii ze zbioru.

Liczący kilka tysięcy negatywów i odbitek zbiór fotografii Wrocławia Olszewskiego został zakupiony w 2007 r. przez Muzeum Miejskie Wrocławia i przechowywany jest w Dziale Ikonografii Wrocławia.

Tomasz Olszewski urodził się w 1929 r. w Warszawie, w 1945 r. przyjechał na Dolny Śląsk i zamieszkał w Szklarskiej Porębie. Z wykształcenia ekonomista i geograf swoje twórcze życie poświęcił fotografii. W latach 60. XX w. mieszkał i pracował we Wrocławiu.

Od 1960 r. zatrudniony w wydziale architektury Prezydium Rady Narodowej miasta Wrocławia, prowadził dokumentację odbudowy i rozbudowy miasta. Powstało wówczas wiele świetnych fotografii pokazujących Wrocław tego okresu, a w nim wszechobecne jeszcze ślady II wojny światowej, porządkowanie i odbudowę miasta, wznoszenie nowych osiedli.

"Ponieważ interesowała go również tematyka socjologiczna, wśród jego prac fotograficznych znalazło się wiele o charakterze reportażowym, pokazujących życie ulicy, a także ważne wydarzenia i uroczystości" - mówiła Pluta.

Według rzeczniczki na uwagę zasługują panoramy miasta fotografowane z wysokich punktów oraz pojedyncze obiekty i ich fragmenty w efektownych ujęciach. "Zdjęcia te to bezcenna dokumentacja przeobrażenia miasta, jakie dokonało się w ciągu lat. Wrocław był wtedy wielkim placem budowy, na którym pozostałe po wojnie ruiny zastępowało nowoczesne budownictwo wielorodzinne" - mówiła Pluta.

Wystawa będzie czynna od 1 czerwca do końca miesiąca. (PAP)

umw/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)