Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Linoryty Teresy Jakubowskiej w Muzeum Narodowym

0
Podziel się

Serię ponad 20 linorytów Teresy Jakubowskiej, odbitych w dużym formacie na
bibułce japońskiej, można od poniedziałku oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

bEgsDmXV

Serię ponad 20 linorytów Teresy Jakubowskiej, odbitych w dużym formacie na bibułce japońskiej, można od poniedziałku oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Prace pokazywane na wystawie zostały podarowane wrocławskiej placówce przez artystkę. Ich głównym tematem jest człowiek oraz sprawy ponadczasowe zakodowane w znaku graficznym - powiedziała PAP Anna Kowalów, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. pracę "Corrida" z 1963 r., która przedstawia byka z tkwiącymi w karku trzema pikami. "Swoje smutne oczy kieruje on w stronę żądnej krwi gawiedzi o twarzach powykrzywianych szyderstwem. Karykatura świadków widowiska została skonfrontowana z bólem zwierzęcia zabijanego ku uciesze ludzi" - tłumaczyła Kowalów.

bEgsDmXX

Na ekspozycji znalazła się również praca pt. "Miejsce na górze", której tematem jest "wyścig szczurów". Tu na konstrukcję zwieńczoną platformą wspinają się ludzie, a ci, którzy dotarli do celu walczą o miejsce na szczycie. "Za tę pracę w 1966 r. magazyn +Szpilki+ przyznał artystce Brązową Szpilkę w kategorii rysunek społeczno-polityczny" - powiedziała Kowalów.

Z kolei linoryt "Powstrzymanie" z 1971 r. prezentuje dążenie człowieka do wyrwania się z tłumu. "Autorka przedstawiła na nim wyrywającą się do lotu skrzydlatą istotę, którą ściągają w dół szyderczo roześmiane, pokraczne postacie ludzkie" - wyjaśniła rzeczniczka.

Teresa Jakubowska jest znaną i cenioną polską graficzką. Artystka ukończyła Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była związana z Grupą Toruńską, której głównym przesłaniem była walka z przeciętnością, drobnomieszczaństwem, akademizmem sztuki, uprawianej we wczesnym okresie powojennym. W 1963 r. wraz z Józefem Gielniakiem reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki Młodych w Paryżu.

Jakubowska konsekwentnie posługuje się drukiem wypukłym, a zwłaszcza wielkoformatowym linorytem odbijanym zwykle na bibułce japońskiej.(PAP)

bEgsDmYd

pdo/ abe/ jbr/

bEgsDmYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)